Zwolnienia i obniżki czynszu, podatków oraz stawek za wywóz śmieci dla przedsiębiorców, doradztwo, wsparcie finansowe. Marcin Krupa, prezydent Katowic, przedstawił szczegóły Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy, który ma uzupełniać pomocowe działania rządowe.
- Został opracowany wspólnie z przedstawicielami wszystkich klubów radnych Rady Miasta Katowice oraz przedstawicielami organizacji zrzeszających przedsiębiorców Regionalnej Izbie Gospodarczej oraz Izbie Rzemieślniczej oraz Małych i Średnich Przedsiębiorczości. Pakiet składa się z 5 filarów – poinformował Krupa.
Pierwszy z nich dotyczy najemców lokali użytkowych będących własnością miasta, czyli aż 1020 przedsiębiorstw. Firmy, które musiały zawiesić działalność, a także te, które zamknęły działalność ze względu na brak klientów, zostaną zwolnione z opłaty czynszowej na okres obowiązywania tych uregulowań. Natomiast, gdy zostaną z powrotem otwarte, przez okres tzw. rozruchu zostaną zwolnione z 50 proc. czynszu, a płatności będą mogły rozłożyć na raty. Przedsiębiorcy, którzy nie zamknęli działalności, mogą złożyć wniosek by otrzymać 50 proc. zwolnienia z czynszu na czas obowiązywania obostrzeń.
- Drugi Filar obejmuje pomoc dla podmiotów, które dzierżawią od miasta Katowice. Dzierżawy powierzchni lub obiektów handlowych na targowiskach miejskich będą traktowane jak czynsze i będą podlegać zasadom analogicznym do I filaru. Restauratorzy po wznowieniu swojej działalności otrzymają pięćdziesięciokrotną obniżkę opłat za ogródki letnie. Opłata wyniesie 1 grosz za metr kw. dziennie do końca roku – poinformował prezydent.
Trzeci Filar dotyczy podatków od nieruchomości i od środków transportu oraz opłat śmieciowych. Przedsiębiorcy, którzy mają zakaz prowadzenia działalności lub odnotowali spadek obrotów gospodarczych zgodnie z definicją zawartą w ustawie, mogą wystąpić o zwolnienie z podatku od nieruchomości za okres od kwietnia do czerwca.
Przedsiębiorcy, którzy nie są objęci zapisami ustawy a odnotowali spadek obrotów, mogą wystąpić o przedłużenie terminu płatności za miesiące kwiecień, maj, czerwiec – nie dłużej niż do 30 września tego roku. Podatek od środków transportu, przy znaczącym spadku obrotów, będzie podlegał umorzeniu, odroczenia terminu wpłaty lub rozłożeniu na raty. Przedsiębiorcy uiszczający opłaty śmieciowe na rzecz MPGK będą mogli wnioskować o obniżenie o 50 proc. opłat za wywóz i odbiór odpadów na czas obowiązywania obostrzeń.
Czwarty Filar obejmuje utworzenie przez miasto Katowice we współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą Punktu Doradztwa Kryzysowego, gdzie przedsiębiorcy poszkodowani przez epidemię będą mogli pozyskać pomoc doradczą w zakresie prawa, finansów i gospodarki oraz uzyskać wsparcie psychologów i doradców z branży HR. W pierwszym okresie miasto sfinansuje pakiety kompleksowego doradztwa kryzysowego dla 150 firm, a eksperci z zakresu prawa i finansów będą odpowiadać na pytania przedsiębiorców.
Piąty Filar stanowią działania mające doprowadzić do możliwie szybkiego wdrożenia rozwiązań prawno-finansowych w podmiotach niezależnych od władz samorządowych. Przetrwanie firm leży w naszym wspólnym interesie stąd apel:
- do Premiera RP o wprowadzenie kilku zmian ważnych dla przedsiębiorców – m.in. o zwrot podatku VAT dla firm w 14, a nie 60 dni, wydłużenie okresu przyznawanych koncesji na alkohol oraz ważności opłaty za sprzedaż alkoholu o okres obowiązywania ograniczeń epidemicznych;
- do właścicieli nieruchomości, którzy wynajmują lokale naszym przedsiębiorcom o wprowadzenie zniżek;
- do stowarzyszeń i firm reprezentujących artystów o zawieszenie pobierania odpłatności za okres obowiązywania ograniczeń epidemicznych;
- do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o przekazanie 100 mln zł dla gmin tworzących metropolię, które stanowiłyby fundusz dedykowany wsparciu przedsiębiorców.
Dodatkowo zostały podjęte działania w celu utworzenia Katowickiego Funduszu Pomocy Przedsiębiorcom, które pula wynosi 10 mln zł. Obecnie trwa analiza prawna dotycząca możliwości i sposobu jego powołania. Miasto i wszystkie jednostki miejskie wprowadzą zasadę minimalizacji terminów płatności tak, by miejscy wykonawcy i podwykonawcy otrzymywali płatności w jak najszybszym terminie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.