Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa oraz KGHM Polska Miedź w marcu rozpoczęły wspólną inicjatywę pn. Akademia Zarządzania Projektami w Przemyśle. Przedsięwzięcie to było przygotowywane przez kilka miesięcy, a nad jego przebiegiem czuwa Międzynarodowe Stowarzyszenie Zarządzania Projektami (IPMA).
W ramach Akademii odbyły się już pierwsze warsztaty. Ich gospodarzem był KGHM Polska Miedź. W ich programie znalazły się wizyty studyjne w Hucie Miedzi Legnica oraz Żelazny Most, czyli największy w Europie zbiornik odpadów poflotacyjnych, który jest rozbudowywany.
– W ramach tego projektu organizujemy spotkania pracowników, którzy zajmują się zarządzaniem projektami. Chodzi nam o wymianę doświadczeń i rozwój kompetencji. Rozmawiamy o ryzykach i komunikacji w zarządzaniu projektami, o strukturach projektów oraz o ich realizacji, finansowaniu i rozliczaniu – wyjaśnia Andrzej Sączek, dyrektor Departamentu Wsparcia HR w PGG. Dodaje, że każda z firm do projektu wytypowała ok. 10 pracowników.
– Wizyta w KGHM była dla nas wszystkich ciekawym doświadczeniem. Mieliśmy okazję przyjrzeć się innemu górnictwu i wyzwaniom, z jakim musi się ono mierzyć przy realizacji kluczowych projektów. Wspólnie stwierdziliśmy, że w KGHM funkcjonuje bardzo aktywne podejście do wszelkich inwestycji. Są otwarci na inwestycje i chcą je wdrażać. Widzą konieczność postępu i wiedzą, że pewne rzeczy trzeba zrobić „tu i teraz”, aby myśleć o przyszłości – stwierdza dyrektor Sączek.
Kolejna edycja dwudniowych warsztatów w ramach Akademii Zarządzania Projektami w Przemyśle jest zaplanowana na czerwiec. Ich gospodarzem będzie PGG.
– Mamy nadzieję, że do tego czasu Polska upora się z sytuacją kryzysową wywołaną koronawirusem i spotkania dojdą do skutku – mówi Andrzej Sączek.
– Obecnie zastanawiamy się, jakie projekty zaprezentujemy uczestnikom warsztatów w ramach wizyt studyjnych. W naszej spółce wiele dzieje się w zakresie inwestycji i mamy się czym pochwalić – dodaje szef Departamentu Wsparcia HR w PGG.
Tegoroczne spotkania w ramach Akademii mają zakończyć się jesienią.
– Potem zadecydujemy, co dalej z tą inicjatywą – jaki kształt ona przybierze i w jakim kierunku będzie podążać. Po pierwszym spotkaniu mogę stwierdzić, że wszystkim uczestnikom dało ono bardzo dużo. Zgodnie stwierdziliśmy, że chcemy wymieniać się doświadczeniami i uczyć się od siebie – mówi dyrektor Sączek.
Warto dodać, że w PGG realizowanych jest jeszcze kilka innych projektów dotyczących rozwoju kadr. Poza Akademią Zarządzania Projektami w Przemyśle funkcjonują także: organizacja ucząca się, studia doktoranckie – doktoraty wdrożeniowe, czy studia podyplomowe menedżer branży górniczej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.