Do pomocy miejskiemu szpitalowi w Chorzowie zachęca samorząd tego miasta. Prosi o sprzęt ochrony osobistej i pomoc finansową. Na własną rękę samorządy w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zaopatrują szpitale w maseczki i środki dezynfekcyjne.
Jak napisał w piątkowej, 28 marca, informacji chorzowski urząd miasta, lekarze, ratownicy, pielęgniarki od wielu tygodni są na pierwszej linii frontu ryzykując, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19.
"By te zmagania mogły trwać, kluczową kwestią jest zapewnienie całemu personelowi medycznemu możliwie najbezpieczniejszych warunków pracy. To wiąże się jednak z ogromnymi kosztami. Dlatego niezbędne jest wsparcie" - napisał magistrat.
Miasto zaakcentowało, że aby zminimalizować ryzyko zakażenia personelu medycznego Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie konieczne są środki ochrony osobistej, jak maski, kombinezony, fartuchy, przyłbice ochronne czy rękawiczki jednorazowe. Dlatego chorzowskie Centrum Integracji Międzypokoleniowej uruchomiło zbiórkę niezbędnego dla medyków sprzętu.
Zapotrzebowanie dotyczy: maseczek chirurgicznych (również szytych samodzielnie), masek z filtrem FF2 lub FFP3, kombinezonów ochronnych, przyłbic, fartuchów ochronnych, rękawiczek jednorazowych, płynów do dezynfekcji skóry dłoni, chusteczek do dezynfekcji powierzchni, gogli i czepków ochronnych lub innych produktów, które mogą okazać się przydatne w szpitalach i przychodniach.
Chętni przekazać taki sprzęt personelowi Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie proszeni są o kontakt z Centrum Integracji Międzypokoleniowej.
Miasto akcentuje też, że większe bezpieczeństwo - również pacjentom - powinna dać diagnostyka przesiewowa, realizowana w oparciu o zestawy do szybkiej diagnostyki zakażenia koronawirusem, których wyniki otrzymuje się po 10 minutach (wynik badania PCR otrzymywany jest w 36 godzin). Testy przesiewowe są jednak drogie, jedno badanie to ponad 70 zł.
Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie uruchomił konto, na które chcący wesprzeć walkę z epidemią mogą wpłacać pieniądze. Środki zostaną przeznaczone na zakup testów oraz środków ochrony osobistej dla personelu medycznego.
To nie jedyne w regionie próby wsparcia szpitali przez lokalne samorządy. W piątek po południu biuro prasowe Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podało, że Bytom przekazał dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w tym mieście 250 masek i 40 litrów płynu antybakteryjnego, a samorząd Tarnowskich Gór 500 wysokospecjalistycznych maseczek dla personelu Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. B. Hagera w tym mieście.
Z kolei szpital w Dąbrowie Górniczej otrzyma ze Sławkowa środki na zakup trzech pomp infuzyjnych i siedmiu pulsoksymetrów. "Nie bez powodu wsparcie kierujemy do szpitala w Dąbrowie Górniczej. To tutaj na co dzień trafia zdecydowana większość pacjentów z terenu Sławkowa. Chcielibyśmy w ten sposób wspomóc szpital w tym trudnym dla nas wszystkich czasie" - wyjaśnił cytowany w informacji umieszczonej na stronie GZM burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.