- Zwrot pieniędzy za odwołaną imprezę turystyczną będzie możliwy z mocy prawa po upływie 180 dni od rozwiązania umowy - zakładają m.in. propozycje składające się na tzw. tarczę antykryzysową.
Alternatywnie, zamiast pieniędzy klient będzie mógł otrzymać od organizatora roczny voucher na inną imprezę turystyczną.
Jak dowiedziała się PAP, planowane uregulowania będą dotyczyć umów rozwiązanych w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2. Ma to powstrzymać lawinowe ogłaszanie niewypłacalności przez organizatorów turystyki, a tym samym pozwoli uniknąć setek tysięcy poszkodowanych klientów.
Alternatywnie, klient będzie mógł skorzystać z vouchera na realizację imprezy turystycznej w przyszłości, w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć odwołana impreza.
Rządowy pakiet rozwiązań, mających ograniczyć negatywne dla gospodarki skutki epidemii koronawirusa, jest obecnie konsultowany i pod koniec tego tygodnia ma być rozpatrywany przez Sejm, jak wynika ze wstępnego harmonogramu izby. W sobotę projektowane rozwiązania trafiły do członków Rady Dialogu Społecznego.
18 marca br. odbyła się Rada Gabinetowa poświęcona pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2. Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.