Pandemia koronawirusa będzie miała ogromny wpływ na gospodarkę. W tym kontekście należy przemyśleć europejską politykę klimatyczną i wesprzeć przedsiębiorstwa. W tej sprawie Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, skierowała pytanie do Komisji Europejskiej.
Pytanie dotyczy rewizji polityki klimatycznej UE w związku ze skutkami pandemii COVID-19.
- Kryzys związany z COVID-19 wykracza już daleko poza sferę zdrowia publicznego. Wirus obecny jest już w każdym państwie członkowskim i odbija się znacząco na kondycji gospodarczej tych państw. Ucierpią zarówno sektory energochłonne, jak i gospodarstwa domowe oraz małe przedsiębiorstwa. Polityka klimatyczna UE może odgrywać w tym kontekście rolę pogłębiającą kryzys. Co prawda krótkoterminowym efektem jest na razie spadek cen uprawnień do emisji CO2 ze względu na mniejszy popyt, ale w dłuższym terminie nawet niższe ceny mogą działać negatywnie ze względu na znacznie mniejsze możliwości przedsiębiorstw do pokrycia kosztów uprawnień i energii, a także mniejsze możliwości kompensacji kosztów pośrednich przez państwa członkowskie – pisze europosłanka.
Pyta czy w związku z tym Komisja:
1. Rozważy rewizję swoich celów na lata 2030 i 2050, jeżeli ich realizacja na planowanym obecnie poziomie mogłaby utrudnić wyjście z kryzysu gospodarczego po COVID-19?
2. Zaplanuje czasowe wstrzymaniu sprzedaży uprawnień do emisji CO2 lub ograniczenie ich ceny?
3. Założy zwiększenie istniejących i planowanych (tj. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji) lub uchwalenie nowych mechanizmów kompensacyjnych pozwalających państwom mitygować negatywne skutki polityki klimatycznej?
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.