Od najbliższego poniedziałku, 23 marca, tramwaje w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) będą kursować zgodnie z rozkładami jazdy obowiązującymi dotychczas w soboty, zaś w soboty - tak jak dotąd w niedziele. Zmniejszenie liczby kursów jest związane z zagrożeniem epidemicznym.
Organizujący transport w GZM Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) nie wyklucza również wprowadzenia kolejnych ograniczeń w liczbie połączeń, również w komunikacji autobusowej i trolejbusowej.
- Powodem zmian rozkładów jazdy - zarówno tych wprowadzonych, jak i zaplanowanych - jest już nie tylko zawieszenie zajęć w szkołach, ograniczona liczba dyspozycyjnych kierowców oraz chęć ograniczania ryzyka związanego z zakażeniem koronawirusem, ale także spadająca liczba podróżnych - wyjaśnił rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek.
Jak dodał, wielu mieszkańców regionu zgodnie z zaleceniami zostaje w domu z powodu zagrożenia koronawirusem.
- Zauważamy zatem niższą frekwencję w naszych pojazdach i reagujemy na to, dostosowując rozkłady jazdy do aktualnych potrzeb. Odnotowujemy o około połowę mniej przejazdów pasażerów w porównaniu do sytuacji sprzed kilku tygodni - wskazał Wawrzaszek, który ocenił, że utrzymywanie na wszystkich liniach rozkładów jazdy ważnych w dni robocze jest "mało uzasadnione".
Dlatego ZTM wprowadza kolejne ograniczenia liczby realizowanych połączeń. Najważniejsze z nich to wprowadzenie od poniedziałku obowiązywania w komunikacji tramwajowej w dni robocze rozkładów jazdy ważnych w soboty. W weekend będą natomiast obowiązywać rozkłady jazdy ważne w niedziele. Ponadto zawieszone zostają linie tramwajowe nr 23 oraz 30.
- Przypominamy jednocześnie o korekcie rozkładów jazdy na zagłębiowskich liniach tramwajowych nr 21, 22, 26 i 27. Zmiany te zaczną obowiązywać już 22 marca, Wcześniej zawieszone zostały też linie nr 0, 11 i 38" przypomniał Wawrzaszek.
ZTM zapowiada, że podczas szczytów komunikacyjnych możliwie duża część połączeń tramwajowych będzie nadal obsługiwana dużymi pojazdami. Obowiązywanie sobotnich rozkładów jazdy w dni robocze oraz niedzielnych w weekend w komunikacji tramwajowej będzie ważne do odwołania. ZTM zachęca pasażerów do śledzenia informacji na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.
Organizator transportu w Metropolii zachęca również do tego, aby mailowo zgłaszać potrzebę ewentualnego zwiększenia liczby połączeń na wybranych trasach i o określonych porach. Można w tej sprawie pisać na adres kancelaria@metropoliaztm.pl.
Zrzeszająca 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego GZM od 1 stycznia 2019 r. przejęła - poprzez ZTM - organizację komunikacji miejskiej na swoim terenie od dotychczasowych organizatorów. We wtorek ZTM poinformował, że w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego przyjmuje zwroty biletów okresowych i oddaje pieniądze.
Od piątku i soboty funkcjonowanie komunikacji miejskiej ograniczają też samorządy Częstochowy i Rybnika, także tłumacząc to dużym spadkiem liczby osób korzystających z transportu publicznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.