Polska Grupa Górnicza chce wybudować trzy kolejne instalacje fotowoltaiczne. Farmy słoneczne mają powstać m.in. na hałdach, zasypanych zbiornikach i terenach pokopalnianych w Chełmie Śląskim, Gierałtowicach i Rudzie Śląskiej. Właśnie zakończyły się prace nad przygotowaniem studium wykonalności dla tych projektów. PGG złożyła też wnioski o dofinansowanie z UE.
Jak przypominają przedstawiciele PGG, pierwsza instalacja fotowoltaiczna na terenach kopalnianych już istnieje. To pilotażowa elektrownia słoneczna, która została uruchomiona w ruchu Halemba (część kopalni zespolonej Ruda) jesienią minionego roku. W rudzkim zakładzie na dachach dziewięciu budynków (od dyrekcji po lampownię) zainstalowano łącznie 1109 paneli ogniw fotowoltaicznych, które wyprodukują prąd elektryczny. Moc zainstalowana elektrowni słonecznej wynosi 410 kW, co oznacza, że panele dostarczą rocznie ok. 390 MWh elektryczności. 80 proc. produkcji rocznej ma przypaść na właśnie rozpoczynający się okres, czyli miesiące od marca do września.
– Energia zostanie wykorzystana w całości na potrzeby własne PGG, co pozwoli na ograniczenie poboru energii z sieci, a w konsekwencji na większą niezależność energetyczną spółki. Przedsięwzięcie to stworzy też nowe miejsca pracy dla osób nadzorujących pracę instalacji – zapowiadał Tomasz Rogala, prezes PGG, w połowie ub.r., kiedy rozstrzygnięty został przetarg na montaż instalacji.
Jak argumentowali podczas uruchomienia instalacji testowej specjaliści z Biura Strategii, Inwestycji i Rozwoju PGG, elektryczność z paneli doskonale nadaje się do oświetlenia i zasilania budynków na powierzchni zakładu, a mając własny prąd w Halembie PGG zaoszczędzi na rachunkach 136,5 tys. zł rocznie.
Największa górnicza spółka chce kontynuować inwestycje, ale na o wiele większą skalę. PGG po sporządzeniu studiów wykonalności złożyła wniosek o dofinansowanie trzech większych instalacji fotowoltaicznych ze środków Unii Europejskiej w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w czwartym kwartale 2020 r., a łączna wartość trzech projektów przekracza 94 mln zł.
Chodzi o instalacje w Chełmie Śl., Gierałtowicach i Rudzie Śląskiej, które łącznie będą miały ok. 28 MW mocy i wyprodukują ok. 29 tys. MWh rocznie. Jak policzyli przedstawiciele PGG, to równowartość energii mogącej zasilić ponad 13 tys. gospodarstw domowych, a szacowana korzyść dla środowiska naturalnego przejawiać się będzie w tzw. unikniętej emisji 24 tys. t dwutlenku węgla.
– PGG wypatruje nowych i rozwojowych obszarów aktywności, które uzupełniałyby zasadniczy zakres działalności firmy. Transformację pojmujemy jako wyzwanie do dalszego rozwoju i poszukiwania nowych cech firmy – zaznacza prezes Rogala.
Gdzie tym razem zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne? PGG chce do tego celu wykorzystać m.in. zasypane zbiorniki, hałdy i tereny pokopalniane. Jak argumentują przedstawiciele spółki, nawet po rekultywacji obszary, na których zdeponowano skałę płonną, uchodzą za mało przyjazne dla roślinności i nieatrakcyjne dla gmin i inwestorów. Trzy planowane instalacje fotowoltaiczne pozwolą nie tylko zagospodarować ok. 52 ha hałd, oprócz tego część paneli zostanie zamontowana, podobnie jak w przypadku pilotażowej instalacji w ruchu Halemba, na kopalnianych budynkach.
– Planujemy wybrać do budowy instalacji nowoczesne elementy, w szczególności efektywne moduły fotowoltaiczne, aby w jak największym stopniu wykorzystać możliwości. Kolejne tego typu projekty są w przygotowaniu w ramach Green Book PGG, która opisuje nowe kierunki rozwoju w oparciu o potencjał górnictwa – zapowiada Adam Milczarczyk, dyrektor Biura Strategii, Inwestycji i Rozwoju PGG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.