Od początku epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 zaraziło się nim, według stanu na poranek 19 marca, 219 555 osób, zmarło 8972, a 85 751 wyzdrowiało. Eksperci zgodnie przekonują jednak, że liczby te będą rosły, bo część osób nie wie, że jest zakażona. Co więcej, niektórzy być może nigdy się nie dowiedzą, bo – jak poinformował New York Times – według najnowszych badań ok. 80 proc. infekcji ma łagodny przebieg.
Dane jednak nie kłamią i liczba zgonów spowodowanych koronawirusem zbliża się do wartości pięciocyfrowej. Przyjrzyjmy się jednak, jak dane te wypadają na tle innych, znanych od wielu lat, chorób zakaźnych.
Według danych amerykańskich CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób), od początku roku do 19 marca na świecie ponad 104 tys. osób zmarło z powodu popularnej, sezonowej grypy, a według WHO (Światowej Organizacja Zdrowia), choroba ta odbiera życie ok. 650 tys. osób na całym świecie każdego roku.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny raportuje, że w okresie od 8 do 15 marca na grypę w Polsce chorowało 158 677 osób, a 7 w ciągu tego tygodnia z powodu grypy zmarło. I w zasadzie tydzień ten nie różni się zbytnio od poprzednich, w których liczba zgonów spowodowanych grypą oscyluje w okolicach jednego na dzień. W tym samym okresie z powodu grypy do szpitala skierowano w naszym kraju 1228 osób. W sezonie 2018/2019 z powodu grypy i jej powikłań zmarło w Polsce 150 osób (najwięcej od 5 lat), a 17 118 osób wymagało hospitalizacji.
Grypa to jednak niejedyna choroba zakaźna, która każdego roku pochłania tysiące ludzkich istnień. Według danych ONZ w tym roku, czyli w ciągu 2,5 miesiąca, na świecie 360 931 osób zmarło z powodu wirusa HIV i wywoływanej przez niego choroby AIDS. Według IZP-PZH w 2018 r. (2019 r. jeszcze nie został podsumowany), w naszym kraju wirusem HIV zaraziło się 1275 osób, na AIDS zachorowało 108, a 29 zmarło z powodu tej choroby.
Coraz częściej pojawiają się głosy, że do Polski z roku na rok coraz bardziej zbliżają się choroby tropikalne. Choć przypadki chorych na malarię w naszym kraju są wciąż rzadkością, to choroba ta występuje już w ponad stu krajach, i według WHO od początku roku uśmierciła ponad 210 tys. ludzi. Rocznie na malarię choruje ok. 200 mln ludzi na całym świecie, a średnio co dwie minuty choroba ta zabija jedno dziecko.
Komary w Polsce według obecnej wiedzy na szczęście nie przenoszą malarii, natomiast ukąszenie kleszcza może skutkować zachorowaniem np. na boreliozę. W samym 2018 r. zanotowano w Polsce 20 139 przypadków tej uciążliwej i wyniszczającej choroby. Oprócz tego kleszcze przenoszą tzw. kleszczowe zapalenie mózgu, którym rocznie zaraża się 150-350 Polaków, z których ok. 1 proc. umiera.
Na koniec warto też pokusić się o refleksję nad faktami, iż według danych WHO od początku roku na świecie ponad 180 tys. osób zmarło z powodu spożycia zanieczyszczonej wody, a ponad 800 mln ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej, czystej wody. Z różnych przyczyn na świecie od początku roku zmarło ponad 1,6 mln dzieci poniżej 5 roku życia, ponad 66 tys. kobiet zmarło w czasie porodu, a ponad 1,7 mln osób zmarło na choroby nowotworowe. Do godz. 9:30 czasu polskiego, w ciągu jednego dnia więcej niż 12 tys. osób na świecie zmarło natomiast z głodu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.