Nie tylko w Polsce nie wejdziemy do jaskiń, kopalń, tuneli i innych tego rodzaju tras turystycznych. Zamknięte zostały również podziemne atrakcje na portugalskiej wyspie Maderze.
Położona na Oceanie Atlantyckim Madera, oddalona od Polski o ponad pięć godzin lotu, zyskała w naszym kraju rozgłos w styczniu 2017 r. za sprawą zimowych wakacji posła Ryszarda Petru. Skalista, wulkaniczna wyspa o zróżnicowanych warunkach klimatycznych i bujnej roślinności jest zarazem terenem, gdzie w licznych miejscach podziwiać można efekty robót górniczych. Są to nie tylko tunele drogowe, współczesne jak i sprzed kilkudziesięciu, znacznie ułatwiające poruszanie się po wyspie, głównie wzdłuż jej północnego wybrzeża. To także tunele w ciągu lewad, czyli kanałów służących do transportu wody z gór do niżej położonych miejscowości.
- Na Maderze jest ponad 100 tuneli drogowych o łącznej długości 45 km, najdłuższy ma 3 km. Natomiast tunele w ciągu lewad były drążone ręcznie mają z reguły około metra szerokości. Same lewady na Maderze mają około 2200 km długości, z czego tunele stanowią około 40 km - informuje Konrad Rutkowski prowadzący portal internetowy madera.org.pl, poświęcony portugalskiej wyspie.
Część tuneli lewadowych udostępniona została do zwiedzania, a raczej do pieszej wędrówki z własną latarką. Jednym z bardziej znanych jest Tunel do Rabaçal funkcjonujący od 1855 r., do którego dochodzi się trasą zwaną Levada Nova do Rabaçal. Umożliwia on przepływ wody pod głównym grzbietem wyspy na jej południową stronę.
Jak informuje portal madera.org.pl., według stanu na 18 marca wszystkie trasy turystyczne, w tym lewady, zostały zamknięte. Trudno określić, jak długo taki stan potrwa.
Madera, choć wraz z całą Portugalią wchodzi w skład Unii Europejskiej, nie należy do Europy. Zaliczana jest do Makaronezji, czyli grupy czterech archipelagów na Atlantyku leżących na zachód od Afryki. Dwa lata temu przypadała sześćsetna rocznica odkrycia Madery przez Portugalczyków. W tym roku, wraz z całą Portugalią, wyspa będzie świętować 440 rocznicę odzyskania suwerenności po zakończeniu narzuconej przez Hiszpanów unii personalnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.