Do końca lipca br. zarządca kolejowej infrastruktury planuje odnowienie peronu stacji Leszczyny, na głównym kolejowym połączeniu Katowic i Rybnika. W poniedziałek, 16 marca, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowała o rozpoczęciu wartych 2,5 mln zł prac.
- Peron będzie wyższy, a to ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów w kierunku Katowic, Rybnika, Gliwic, Bielska-Białej - przekazała Katarzyna Głowacka z biura prasowego PLK. Jak zaznaczyła, w trakcie prac ruch pociągów przez stację będzie utrzymany zgodnie z rozkładem jazdy.
Głowacka powiedziała, że wykonawca, firma Siltor z Tychów, od 16 marca do końca lipca br. wyremontuje nawierzchnię peronu, wiaty, wymieni oświetlenie, zamontuje nowe nagłośnienie, tablice informacyjne oraz oświetlenie, zbuduje też pochylnię pod kątem osób z ograniczoną możliwością poruszania się.
Leszczyny są częścią miasta Czerwionka-Leszczyny, położonego na północny-wschód od Rybnika. Tamtejsza stacja kolejowa to miejsce, w którym od głównej linii nr 140 Katowice Ligota - Rybnik - Nędza oddziela się towarowa linia nr 149 Zabrze Makoszowy - Leszczyny, wiodąca w kierunku Gliwic.
To właśnie w Leszczynach rozpoczyna się też jednotorowy odcinek linii nr 140, będącej głównym połączeniem Katowic i Rybnika. Pojedynczy tor kończy się dopiero w Katowicach-Ligocie. Intensywny ruch pociągów wymógł w ostatnim czasie na zarządcy kolejowej infrastruktury m.in. odbudowę jednej z dawnych mijanek tego szlaku - na przystanku Łaziska Górne Brada.
Odbudowie mijanki w Bradzie, między stacjami Mikołów a Orzesze, towarzyszyła przebudowa infrastruktury przystanku kolejowego. Powstał m.in. nowy dwukrawędziowy peron - również podwyższony; z wiatą, pochylnią, nowymi tablicami informacyjnymi, nagłośnieniem, oświetleniem i monitoringiem.
Warte 29,2 mln zł brutto prace zakończyły się pod koniec ub.r. Poza mijanką w Bradzie objęły inne miejsca linii nr 140: jej przebudowę na dwóch odcinkach o długości ok. 1,1 km oraz 0,5 km, wymianę rozjazdu w Czerwionce Dębieńsku oraz przebudowę obiektów inżynieryjnych - wiaduktu, dwóch przepustów oraz mostu.
Samorządy subregionu zachodniego woj. śląskiego od dłuższego czasu zabiegają o poprawę warunków prowadzenia ruchu na jednotorowej linii z Rybnika do Katowic. Same zapewniły też dodatkowe połączenia w obrębie subregionu - dofinansowując aglomeracyjne pociągi między Rybnikiem a Wodzisławiem.
Niezależnie, w październiku ub.r. w nastawni kolejowej stacji Leszczyny doszło do pożaru, w następstwie którego zostały uszkodzone urządzenia sterowania ruchem. W ciągu następnych miesięcy poważnie utrudniło to kursowanie pociągów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.