Za oceanem, w Nowym Jorku zaczął obowiązywać zakaz stosowania plastikowych torebek. Do tej pory w tym mieście rocznie zużywano 23 mld tych foliowych opakowań. Wiele z nich trafiało do kosza na śmieci zaraz po zrobieniu zakupów.
Sklepy, które jeszcze nie przestawiły się na ekologiczne opakowania naliczają klientom opłatę za torbę wysokości 5 centów za jednorazówkę. Proponują też torby wielorazowego użytku. To wszystko budzi niezadowolenie wśród nowojorczyków.
Za złamanie zakazu używania plastikowych torebek będzie kara. Za pierwszym razem sklep po 1 kwietnia zapłaci 250 dolarów. Każdy kolejny raz to 500 dolarów kary. Zakaz nie obejmuje niektórych produktów. Wyjątki to surowe mięso i leki na receptę.
Foliowe torby rozkładają się 400 lat. Są jednym z głównych winowajców odpowiadających za zanieczyszczenie środowiska. Polak rocznie zużywa ich średnio 490 sztuk. Duńczyk – cztery. Wszystkich plastikowych opakowań statystycznie Polacy zużywają ok. 650 tysięcy t w ciągu roku.
Pod koniec 2019 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję, w myśl której od 2021 r. plastikowe sztućce, talerze, słomki i kubki mają zniknąć na terenie całej Unii. Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bln plastikowych jednorazówek i reklamówek. Po wykorzystaniu powstaje z nich ok. 18 mln t odpadów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.