Mity o bólach krzyża – tak zatytułowany był pierwszy referat drugiego dnia Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego, odbywającej się w dniach 4-5 marca w miejscowości Lipowa.
Temat omówił prof. Józef Opara z SP ZOZ „Repty” Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach.
- Ból krzyża to potoczne określenie bólu dolnego odcinka kręgosłupa, lub okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Jest on jedną z najczęstszych dolegliwości skłaniających do szukania pomocy lekarskiej i dotyczy pacjentów w każdym wieku – wyjaśnił prof. Opara.
Okazuje się , że jest to najczęstsza przyczyna ograniczenia aktywności zawodowej u osób powyżej 45 roku życia. Dolegliwości te najczęściej dotykają pracowników w wieku 35-55 lat, czyli najbardziej doświadczonych.
Jak wyjaśnił prelegent, jednym z głównych mitów na temat takich schorzeń jest konieczność poddania się operacji. Jak zatem leczyć tzw. bóle krzyża?
- Przede wszystkim leczenie zachowawcze. Jedynie 2 proc. wymaga leczenia operacyjnego. (…) Lekarz, do którego trafia pacjent ma dla niego zwykle dwie wiadomości: dobrą i złą. Dobra to taka, że dolegliwości zazwyczaj same mijają, zła jest taka, że nawracają – poinformował prof. Opara.
Najważniejsza jest zatem profilaktyka. Jak zawsze w sprawach zdrowia bezcenna okazuje się odpowiednia aktywność ruchowa. Prof. Opara zaleca m.in. wędrówki piesze, biegi na nartach, czy jazdę na rowerze z wysoko ustawioną kierownicą.
Należy jednak pamiętać, że bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej mogą powodować inne dolegliwości, takie jak np. choroby narządów jamy brzusznej, choroby nerek, choroby urologiczne czy ginekologiczne.
III Akademia Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego została zorganizowana w dniach 4-5 marca w miejscowości Lipowa. W jej ramach zaplanowano rozmowy m.in. o wpływie chorób i urazów na długość okresów niezdolności do pracy, leczeniu i rehabilitacji kręgosłupa, powrocie do sprawności.
Wśród panelistów znaleźli się wybitni specjaliści ze świata medycyny oraz naukowcy, a także przedstawiciele spółek wydobywczych z całego kraju.
Partnerami wydarzenia są Klinika Nieborowice w Nieborowicach, LW Bogdanka i Główny Instytut Górnictwa. Patronat honorowy objął Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych. Patronami wydarzenia są również Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP oddział w Katowicach Przemysł-Górnictwo, SP ZOZ „Repty” Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach i SP Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.