W ub.r. naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach przygotowali ekspertyzę dotyczącą społeczno-gospodarczych skutków ewentualnej likwidacji Polskiej Grupie Górniczej. Z tych wyliczeń wynika, że utworzenie nowych miejsc pracy w miejsce zlikwidowanych etatów w PGG oraz sektorze okołogórniczym, wyniosłoby około 200 mld zł.
- Mówimy tylko o jednej spółce, a przecież w naszym regionie mamy setki większych i mniejszych firm związanych z górnictwem – podkreśla Izabela Kloc, śląska europosłanka.
- Nie mówię o tym, aby kogoś straszyć, ale opinii publicznej należy się prawda. W Polsce nie możemy sobie pozwolić na to, aby z polityki klimatycznej robić temat tabu. Zbyt wiele mamy tutaj do wygrania, ale sporo też możemy stracić. Musimy działać według zasady: liczmy na najlepsze, ale bądźmy gotowi na najgorsze. „Śląski ład” niech stanie się synonimem przekonania, że my w naszym regionie robimy swoje i robimy to dobrze – zwraca uwagę Izabela Kloc.
Eksperci wskazują, że sztywna polityka klimatyczna doprowadzi do potężnego blackoutu w Europie już w 2025 r.
- Jak w takiej sytuacji zapewnić nasze bezpieczeństwo energetyczne? Czy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia żywotnych interesów państwa i obywateli nie jest zasadne dalsze wykorzystywanie węgla, jako stabilnego paliwa zapewniającego bezpieczeństwo energetyczne, a co za tym idzie, czy nie są na tym etapie zasadne inwestycje w modernizację bloków węglowych? - pyta europosłanka ze Śląska.
- Już dziś polskie elektrownie węglowe ratują niemieckich obywateli w przypadku mniejszej produkcji energii elektrycznej przez wiatraki.Przy wprowadzeniu neutralności klimatycznej bądźmy odpowiedzialni, sprawiedliwi i przede wszystkim uczciwi wobec obywateli. Sama Europa nie uratuje świata przed zmianami klimatycznymi, a koszty, które poniesiemy będą niewspółmierne do efektów – podkreśla.
Izabela Kloc uczestniczyła w konferencji pt. „Śląski ład – tereny poprzemysłowe impulsem regionalnego rozwoju”, 17 lutego br. w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wszyscy piszą że górnictwo jest nierentowne, że trzeba dopłacać itp.... A czy wy warszawiaczki co macie prąd z gniazdka zdajecie sobie ile jest podatku w jednej tonie węgla? Gdyby zamknąć wszystkie kopalnie to okazało by się że do kasy państwa przestało by spływać kilka miliardów rocznie a by to nadrobić dostali byście wyższe podatki. Niech państwo opodatkuje tak węgiel jak Rosjanie lub niech nałoży te same podatki na inportowany węgiel to okaże się że nasz polski jest cholernie tani.
A jakie są koszty społeczne żeby utrzymać górnictwo???? Niewspółmiernie większe, więc nad czym się zastanawiać???
Kolejne pustosłowie, brak konkretów- jak zwykle w tym temacie.
Nie da się przejść z obecnej energetyki na energetykę z sławetnego OZE w momencie, gdzie 80 % wytwarzanego prądu i szeroko rozumianej energii, to elektrownie węglowe. Nie ma ani infrastruktury, a sama sprawność niektórych OZE na chwilę obecną jest nie wystarczająca w odniesieniu do kosztów instalacji tego typu zabawek. Ponadto blackout i tak nam grozi dwa razy do roku. Polska 'gaśnie' przez jeden dzień w lecie i w okolicy 25 grudnia :)
Itak kiedyś musimy przejść te transformację cytując klasyka a po nocy przychodzi dzien