W związku z przeprowadzonym dzisiaj strajkiem ostrzegawczym w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, rzecznik prasowy spółki nadesłał do protalu netTG.pl stanowisko zarządu w sprawie protestu.
Poniżej jego treść:
"PGG SA ma nadzieję, że zapowiedziana akcja strajkowa będzie prowadzona odpowiedzialnie. Dotychczas w sporze płacowym strona społeczna dbała o zakład pracy, rozumiała, że jest to funkcjonalny organizm, który przynosi dochody, a podejście związkowców w tym zakresie było racjonalne. Polska Grupa Górnicza SA podkreśla, że jej stanowisko od początku jest konsekwentne.
Przy podziale pieniędzy między pracowników spółki PGG musi posługiwać się wyłącznie takimi środkami, które zostały wypracowane w spółce. Z tak wypracowanych zysków PGG SA przekazała pracownikom dodatkowo 1,1 mld zł na wynagrodzenia.
Płace w spółce są o połowę wyższe niż przeciętnie w regionie. PGG SA jest otwarta na kontynuowanie rozmów i gotowa przekazać dodatkowe pieniądze na wynagrodzenia wtedy, gdy takie środki zostaną wypracowane.
- Nasza oferta brzmi: bądźmy ostrożni, bo widzimy, co dzieje się wokół górnictwa; poczekajmy do zakończenia pierwszego półrocza, w lipcu dokładnie wszystko przeanalizujemy i policzymy; do tego czasu starajmy się jak najlepiej pracować i zobaczymy, jak będziemy w stanie podzielić wypracowane zyski. Dotychczas – przez lata funkcjonowania PGG - dzięki dobremu i odpowiedzialnemu dialogowi między zarządem a stroną społeczną udało się zachować stały wzrost płac, przy utrzymaniu bezpieczeństwa finansowego spółki. To wielka wartość, której nie możemy dziś zaprzepaścić – podkreśla Tomasz Rogala, prezes PGG SA.
Wynagrodzenia stanowią mniej więcej połowę kosztów stałych PGG SA. Spółka zachęca stronę społeczną do tego, aby w negocjacjach o przyszłym systemie płacowym rozważyć również nowe, racjonalne formuły kształtowania wynagrodzeń w PGG SA.
Spółka zwraca uwagę, że otoczenie górnictwa węglowego jest dziś wyjątkowo groźne dla jego pracowników. Oferta masowego zatrudnienia w „zielonych” branżach nie ma jak dotąd pokrycia w rzeczywistości. PGG SA wie, jak ochronić miejsca pracy i zagwarantować stabilizację socjalną pracowników. Spółka potrafi i może kontynuować stabilną, przynoszącą zysk działalność. Warunkiem jest daleko posunięta ostrożność stron sporu, mądre podejście i realizm roszczeń, które będą konsekwencją tylko odpowiedzialnego, szczerego dialogu z pracownikami.".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wszyscy wiedzą do kiedy jest koncesja Sośnicy ,pytanie czy warto przedłużać
Ja chcę do SRK
Tak tylko przypominam - koncesja Sośnicy wygasa 15.04.2020r., a ćwierćmózgi jadą się bić o podwyżkę. Dostaną, za jeden miesiąc, a potem do SRK. Byle do wyborów, a po nich choćby potop.
Spółka za 2019 rok nie podała oficjalnych danych z kondycji finansowej firmy , a teraz mydlą oczy wszystkim że czekają do lipca w/s ewentualnych podwyżek płac. Czekaj tatka latka. Tak jak nas załatwili na cacy w sprawie rekompensat za utracony deputat węglowy. Hipokryzji i obłudy ciąg dalszy.