Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu ujawniło plany na ten rok. Szykuje się zasadnicza zmiana w wystroju trasy zwiedzania na terenie dawnej KWK Thorez.
Na czym polega istota działań? Dotychczas osoby zwiedzające kopalnię odwiedzały najpierw zabudowania naziemne, w tym pomieszczenia wystawowe pełne eksponatów. Następnie schodziły do wyrobisk podziemnych, w tym sztolni transportowej, która mogła sprawiać wrażenie pustawego tunelu. Teraz będzie inaczej.
- W tym roku planowane jest dalsze wzbogacanie podziemnej trasy kolejnymi eksponatami związanymi z górnictwem. Całość ekspozycji dotyczącej codziennego funkcjonowania kopalni zostanie przeniesiona i umiejscowiona na trasie zwiedzania w sztolni głównej. Planowana jest rozbudowa podziemnej infrastruktury kopalni, z naciskiem na maksymalne odwzorowanie rzeczywistego stanu. Wzbogacona zostanie także ekspozycja w części naziemnej, a także udostępnione do zwiedzania nowe zakamarki pokopalnianych budynków - opisuje Monika Adamczyk, specjalista do spraw marketingu w Starej Kopalni.
Infrastruktura podziemna kopalni ma być rozbudowana po to, aby odwzorować faktyczny wygląd sztolni i chodników podziemnych. Nacisk ma być położony na wyeksponowanie maszyn i urządzeń wykorzystywanych do pracy w kopalni. Ekspozycja podzielona zostanie na bloki tematyczne, związane z wydobyciem węgla, wentylacją, transportem kolejowym, ratownictwem górniczym. Obecnie trwa typowanie i kompletowanie eksponatów. Powstanie też całkiem nowa trasa obejmująca wieże szybowe i podziemia maszynowni wyciągowych.
Nie znaczy to, że obecnie w podziemiach Starej Kopalni nie ma nic do obejrzenia. Przeciwnie. W sztolni szkoleniowej znajduje się wnęka ścianowa obrazująca eksploatację około 1,5-metrowego pokładu węgla przez rębacza z ładowaczem, z przenośnikiem podścianowym i obudową ścianową. Postacie rębacza i ładowacza zostały wykonane w Centrum Ceramiki Unikatowej Starej Kopalni, podobnie jak górnicy mierniczy wykonujący geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe w kopalni. Znajdują się tam stojaki cierne typu Valent ze stropnicami.
W głównym tunelu odstawy kamienia eksponowana jest lokomotywa dołowa Ldag-05 ze składem wagonowym, tablice informacyjne używane na kopalni. Natomiast imitacje lisa i małego chłopca obrazują legendę o pierwszym wydobyciu węgla kamiennego na ziemi wałbrzyskiej. Są także przyrządy do mierzenia prędkości ruchu powietrza, w tym anemometry skrzydełkowe, ultradźwiękowe, akustyczne, czujniki przepływu powietrza oraz lutnie, zestawy do łączności, sygnalizatory alarmowy, przenośniki taśmowe i zgrzebłowe do transportu urobku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.