PKP Polskie Linie Kolejowe dokonały w czwartek odbioru prac związanych z maszyną TBM, która wydrąży jeden z tuneli średnicowych w Łodzi. Jej prezentacja odbyła się u jej producenta, firmy Herrenknecht w Schwanau w Niemczech. Pierwsze części TBM mogą dotrzeć do Polski w marcu.
Poinformował o tym rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) Mirosław Siemieniec.
Jak wyjaśnił, ponad 1560 tonowa tarcza o średnicy 13,04 m wydrąży dwutorowy tunel od komory startowej pomiędzy ul. Odolanowską i Stolarską, przez miejsce podziemnych przystanków Łódź Polesie i Łódź Śródmieście, do stacji Łódź Fabryczna. Tunel będzie miał długość 3 km i średnicę 12,7 m. Wykona go największa maszyna TBM (z ang. Tunel Boring Machine), jaka pracowała do tej pory w Polsce.
Zwrócił uwagę, że dotychczas największą średnicę (12,6 m) miała tarcza, która drążyła tunel drogowy pod Martwą Wisłą w Gdańsku.
Po odbiorze maszyny, kolejnym etapem jest jej demontaż i transport poszczególnych elementów do Łodzi. Pierwsze części mogą dotrzeć do Polski w marcu. Według rzecznika największym wyzwaniem będzie przewóz nierozbieralnego łożyska i gniazda, w którym jest osadzone oraz czterech przylegających silników.
- Z uwagi na duży rozmiar tarczy część jej elementów będzie transportowana do Polski statkiem (najpierw rzeką Ren, potem Morzem Bałtyckim), a następnie nocą ciężarówkami do Łodzi - wyjaśnił.
Przewóz fragmentów maszyny będzie wymagał sprawdzenia i przygotowania dróg. Za cały proces będzie odpowiedzialna specjalistyczna firma. Zakończenie transportu wszystkich elementów spodziewane jest w kwietniu.
Umiejscowiona na przedzie maszyny tarcza obraca się 3 razy na minutę. Jej zadaniem jest rozdrabnianie gruntu. Materiał na bieżąco jest wydobywany na powierzchnię. Wydrążona przestrzeń jest obudowywana. Dziennie TBM może wydrążyć ok. 10 m tunelu.
Komora startowa dla dużej tarczy TBM powstaje w Łodzi pomiędzy ulicami Odolanowską a Stolarską. Zgodnie z zapowiedziami wykonawcy zakończenie budowy komory ma nastąpić w czerwcu. Następnie zacznie się drążenie tuneli.
Siemieniec przypomniał, że wcześniej do Łodzi dotarły wszystkie elementy pierwszej tarczy, która wydrąży cztery, jednotorowe tunele o średnicy 8,5 m i łącznej długości ok. 4,5 km od komory rozjazdowej przy al. Włókniarzy do linii kolejowej nr 15 w kierunku Łodzi Żabieńca i Łodzi Kaliskiej. Mniejszy mechaniczny kret waży ok. 650 t, ma średnicę 8,76 m i 95 m długości.
Jak poinformował rzecznik, w trakcie prowadzonych robót, wykonawca na bieżąco będzie monitorował oddziaływanie inwestycji na pobliską zabudowę. Sprawdzany będzie m.in. stan techniczny obiektów położonych w pobliżu oraz wykonywane będą pomiary drgań.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A co się stało z tą pierwszą tarczą z Gdańska? Czy nie było możliwości jej wykorzystania?!