Rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej zatwierdziła Strategię na lata 2020-2030 – poinformowała spółka w raporcie. Przewiduje ona m.in. stopniowy wzrost wydobycia węgla do ok. 18 mln t w 2030 r. z ok. 14,8 mln t w 2019 r. przy stabilnym poziomie produkcji koksu na poziomie ok. 3,5 mln t i uzyskanie średniej marży EBITDA w latach 2020-2030 na poziomie co najmniej 25 proc.
Zaktualizowana strategia zakłada także ok. 24,5 mld zł nakładów inwestycyjnych. Udział nakładów na inwestycje w segmencie węglowym stanowić będzie ok. 84 proc. łącznych nakładów Gruoy Kapitałowej.
Jako główne cele strategii finansowania JSW wymienia zapewnienie stabilnej struktury finansowania, przez dążenie do osiągnięcia i utrzymania co najmniej 50 proc. udziału kapitałów własnych w strukturze pasywów, a także pokrycia wartości aktywów trwałych kapitałami stałymi, a także podejmowanie działań dla zapewnienia poziomu finansowania, którego wielkość będzie pozwalać na podtrzymanie ciągłości procesów działalności operacyjnej oraz inwestycyjnej na zakładanym poziomie.
Strategia zakłada także wzrost przeciętnego zatrudnienia w grupie kapitałowej z obecnych ok. 30 tys. etatów do ok. 31 tys. etatów do 2030 r.
JSW w raporcie informuje ponadto, że zajważniejsze plany rozwoju będą opierać się m.in. na zziałaniach optymalizacyjnych w obszarze wydobywczym i koksowniczym oraz działaniach pogłębiających integrację tych dwóch obszarów działalności, a także zapewnieniu samowystarczalności energetycznej JSW poprzez rozwój mocy wytwórczych w oparciu o własną bazę surowcową (metan, gaz koksowniczy).
Spółka zapowiada także wdrożenie "Programu Jakość" polegajacego na modelowaniu harmonogramów produkcji i złoża, bieżącym monitorowaniu i nadzorze nad jakością produktów GK JSW, wprowadzaniu innowacyjnych technik badawczych.
We wszystkich działaniach realizowanych przez GK JSW mają też zostać wdrożone rozwiązania ograniczające wpływ na środowisko naturalne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.