- Podpisaliśmy protokół rozbieżności, nie chcemy zaogniać sprawy, harmonogram jest, wiemy, co dalej robić – podsumował Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności, po zakończonych w piątek (7 bm.) negocjacjach płacowych w Polskiej Grupie Górniczej. Toczą się one pomiędzy stroną związkową a zarządem PGG.
- Zarząd nie zaproponował nic, stąd mamy protokół rozbieżności. W tej sytuacji jakikolwiek kompromis nie jest możliwy. Gdyby padła jakaś propozycja, to strona związkowa starałby się dojść do kompromisu, ale nie padła żadna – tłumaczył Przemysław Skupin z Sierpnia 80.
Bogusław Hutek dodał, że stronie związkowej „zaproponowano dziwne rozwiązania, które nie są do zaakceptowania, dlatego strona społeczna uznała, że nie ma możliwości uzyskania kompromisu”.
- Myśmy przystąpili do rozmów w dobrej wierze, pełni nadziei na uzyskanie porozumienia. Nie było oznak, żeby go uzyskać, więc podtrzymaliśmy swoje żądania zawarte w protokole rozbieżności, który podpisaliśmy z zarządem PGG 29 listopad 2019 r. - wyjaśnił szef górniczej Solidarności
Podkreślił, że „harmonogram protestów jest cały czas aktualny”.
- Nie ma możliwości prowadzenia negocjacji, bo jest sztywne stanowisko, że na dzień dzisiejszy zarząd PGG nie jest stanie zaproponować żadnej procentowej ani kwotowej podwyżki płac dla pracowników – sprecyzował dalej Hutek.
Nawiązując do spotkania z wicepremierem Jackiem Sasinem, 6 bm. Bogusław Hutek przyznał, że strona społeczna jest gotowa pójść na kompromis.
- Podaliśmy panu premierowi jaki byłby to kompromis, natomiast dziś nie będę tego mówił zarządowi PGG, bo zarząd nie wyszedł z żadną propozycją. Nie chcemy zaogniać sprawy, harmonogram jest, wiemy, co mamy dalej robić, i w tym kierunku będziemy działali – podsumował.
Przyznał, że rozmowy z 6 bm. odnośnie „czternastek” przyniosły efekt w postaci małej korekty dotyczącej kopalń Staszic i Sośnica. Załoga otrzyma tam świadczenie w wysokości nie 97,5 proc. a 100 proc. Lecz – jak dodał -„są to kwoty niewielkie”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Gargamel dej se już spokój i pilnij lepiej tego Piasta bo w końcu ci go zamkną. baran naobiecywał ludziom a teraz nie wie jak z tego wybrnąć.
Wstyd mi być górnikiem i patrzeć jak związki mamią nas!Sprzedali nas za urlopy górnicze i dalej ryle łykają kit!
To które kopalnie wykonały plan