Przed tygodniem spółka PGNiG Upstream Norway, należąca do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, uzyskała zgodę administracyjną na zakup kolejnych udziałów w koncesjach na Morzu Północnym. Według szacunków, dzięki wszystkim obecnie posiadanym aktywom, bez uwzględnienia kolejnych planowanych akwizycji, przedsiębiorstwo będzie mogło za cztery lata wydobywać ok. 1 mld, a w 2026 r. – już 2 mld m sześc. gazu rocznie, czyli cztery razy więcej niż obecnie.
– Spółka ma udziały w 29 koncesjach poszukiwawczych i wydobywczych, w przypadku czterech z nich pełni ona rolę operatora koncesji. To wynikająca z posiadanej większości udziałów funkcja lidera na złożu – wiąże się z odpowiedzialnością za prowadzenie prac poszukiwawczych i wydobywczych. W innych przypadkach jesteśmy partnerem na koncesjach i współpracujemy z największymi firmami naftowymi na świecie – wyjaśniło Trybunie Górniczej biuro prasowe PGNiG.
Szukanie złóż
W tej chwili wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej trwa na pięciu złożach z udziałem PGNiG. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na sześciu kolejnych. Roczne wydobycie węglowodorów ze wszystkich tych złóż wynosiło w ciągu ostatnich trzech lat ok. 6,9 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej średniorocznie, z czego produkcja gazu to ok. 0,5 mld m sześc. rocznie.
– Zakup złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym jest jednym z priorytetów inwestycyjnych Grupy Kapitałowej PGNiG. Chcemy, aby jak największa część gazu, który popłynie z Norwegii do Polski po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, pochodziła z naszego własnego wydobycia. To element naszej strategii dywersyfikacji i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. W ten sposób budujemy również pozycję polskich spółek na rynkach zagranicznych – oświadczył prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
Przypomnijmy, że udział gazu z Rosji w całości importu PGNiG w 2019 r. spadł do 60,2 proc. z niemal 67 proc. w 2018 r.
Nie tylko Norwegia
Poza Polską i Norwegią Grupa Kapitałowa PGNiG prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą także w Pakistanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Obecnie PGNiG wydobywa w Pakistanie gaz ziemny z dwóch złóż – Rizq i Rehman. Prace prowadzone są wspólnie z firmą Pakistan Petroleum Ltd. (PPL). PGNiG ma 70 proc. udziałów, PPL – 30 proc. Gaz z obu złóż kierowany jest do kopalni na złożu Rehman. Uruchomiona w 2015 r., była pierwszą kopalnią gazu ziemnego PGNiG działającą poza granicami Polski. Wydobywany gaz sprzedawany jest na rynku lokalnym. W 2018 r. PGNiG wygrało przetarg na koncesję w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a konkretnie w emiracie Ras Al-Chajma. Pod koniec 2019 r. rozpoczęła się tam pierwsza faza prac poszukiwawczych. W pierwszym etapie wykonane zostaną badania geofizyczne przy pomocy techniki trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. Za działalność PGNiG na terenie emiratu odpowiada specjalnie w tym celu utworzony oddział z siedzibą w Ras Al-Chajma. Na podstawie badań sejsmicznych do końca tego roku podjęta zostanie decyzja o pierwszym wierceniu otworu poszukiwawczego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.