Województwo Śląskie i Świętochłowice będą współprowadziły Muzeum Powstań Śląskich. List intencyjny w tej sprawie podpisano w siedzibie placówki. Umowę parafował marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i prezydent Świętochłowic, Daniel Beger.
- Muzeum Powstań Śląskich to placówka o ponadregionalnym zasięgu, która utrwala wiedzę o wydarzeniach związanych z powstańczymi zrywami mieszkańców Śląska. To niezwykle istotne, szczególnie w kontekście trwających w regionie obchodów stulecia wybuchu Powstań Śląskich. Cieszę się, że będziemy mogli współprowadzić tę instytucję, dzięki temu muzeum zyska nowe możliwości i środki, by przybliżać historię wydarzeń, które przyczyniły się do odbudowy Polski – tłumaczył marszałek Jakub Chełstowski.
Szczegółowe zasady współprowadzenia i współfinansowania muzeum zostaną określone w późniejszej umowie. To dla muzeum szansa na rozbudowę, o której planach wspominał prezydent Świętochłowic Daniel Beger, a także na wzbogacenie oferty i nowe eksponaty, które wzmocnią potencjał instytucji i przyciągną do niej nowych odwiedzających. Warto przypomnieć, że Muzeum Powstań Śląskich odwiedził w ubiegłym roku prezydent RP Andrzej Duda.
Muzeum Powstań Śląskich mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Polaka 1 w Świętochłowicach, który został zbudowany na podstawie projektu Emila i Georga Zillmannów w 1907 r. na potrzeby zarządu obszaru dworskiego Księcia Donnersmarcka. W l. 1916 - 1939 znajdował się w nim Urząd Gminy Świętochłowice, a w okresie II wojny światowej niemiecka Schutzpolizei. W l. 1945 - 1989 komenda milicji, a od 1989 r. - policja.
W noc sylwestrową 1999/2000 r. budynek spłonął i przez kolejne kilkanaście lat niszczał, oczekując na remont.
Wiosną 2013 r. rozpoczęła się rewitalizacja obiektu. Odbudowano dach z charakterystyczną wieżyczką, wymieniono stropy na poziomie drugiego piętra, instalacje, okna. Wykonano nowe tynki i podłogi. Oczyszczono elewację przywracając jej pierwotny wygląd, dobudowano windę, przystosowano pomieszczenia do funkcji wystawienniczej.
W zakresie działania Muzeum Powstań Śląskich znajduje się ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego, dotyczących dziejów Powstań Śląskich, a także dziejów miasta Świętochłowice. Placówka powstała zgodnie z najnowszymi trendami muzealnictwa, jako muzeum narracyjne, prezentujące zarówno oryginalne eksponaty, jak i repliki i reprodukcje, pozwalające na bezpośredni kontakt z przedmiotami. Za pomocą elementów multimedialnych oraz ścieżki filmowej, zwiedzający zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku na początku XX wieku. Scenografia nawiązuje do miejsc najważniejszych wydarzeń. Dostępne są stanowiska multimedialne, pozwalające na indywidualne pogłębianie wiedzy. Takie prezentowanie materiałów historycznych daje możliwość zaprezentowania ich w sposób nowoczesny, kompleksowy i interesujący.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.