Większość samochodów sprowadzanych do Polski zza granicy pochodzi z Niemiec. Spowodowane jest to przede wszystkim dużą dostępnością pojazdów w dobrym stanie technicznym oraz konkurencyjnymi cenami. Sprawdź, co zrobić, aby sprowadzenie auta z Niemiec przebiegło bez problemów.
Gdzie szukać dobrych ofert?
Najlepszym miejscem do poszukiwania ofert sprzedaży samochodu jest internet, a przede wszystkim różnego rodzaju serwisy ogłoszeniowe. Na takich stronach raczej trudno trafić na oferty bezpośrednio od właścicieli – w Niemczech w głównej mierze pojazdy sprzedawane są przez komisy.
O czym pamiętać?
Kluczową kwestią przy zakupie samochodu w Niemczech jest zadbanie o zdobycie niezbędnych dokumentów i dopełnienie wszystkich formalności. Przede wszystkim kupujący powinien wymagać od sprzedawcy przekazania małego briefu, dużego briefu, książki serwisowej pojazdu oraz (jeśli to możliwe) dwóch kompletów kluczyków. W przypadku zakupu w komisie konieczne jest pozyskanie faktury sprzedaży, natomiast zakup od prywatnego sprzedającego wymaga sporządzenia polsko-niemieckiej umowy kupna-sprzedaży.
Każdy samochód, który będzie jechał do Polski na własnych kołach, musi mieć tablice rejestracyjne, a wybór ich rodzaju zależy od sytuacji. Dostępne są żółte tablice zjazdowe pozwalające na jazdę samochodem przez 5 dni i czerwone tablice uprawniające do jazdy przez 30 dni. W obu sytuacjach samochód musi mieć ubezpieczenie OC oraz ważne badania techniczne. Kiedy jednak auto jest uszkodzone, pozostaje jedynie transport na lawecie. W każdym przypadku formalności związane z zakupem pojazdu oraz jego ubezpieczeniem należy dopełnić w Zulassungsstelle – niemieckim wydziale komunikacyjnym.
Jak sprowadzić auto do kraju?
Samochód można sprowadzić na kilka sposobów – z pomocą drugiej osoby i powrotem z Niemiec na dwa auta, autolawetą lub z firmą przewozową. Pierwsza metoda może być nieco problematyczna, bo musimy znaleźć drugą osobę, która pojedzie z nami jednym samochodem i nam pomoże. W drugim przypadku trudność może sprawiać wypożyczenie lawety i samodzielne załadowanie pojazdu na nią, więc w zasadzie też przyda się pomoc drugiej osoby. Najmniej problematyczne jest zlecenie sprowadzenia auta z Niemiec firmie transportowej.
Jak znaleźć firmę przewozową?
Przewoźnika, który podejmie się takiego zadania, możesz znaleźć za pośrednictwem giełdy transportowej Furgonetka. Serwis ten umożliwia wystawianie darmowych ogłoszeń dotyczących transportu i zdobywanie kontaktów do firm zainteresowanych przewozem auta z Niemiec.
Rejestracja auta w Polsce
Samochód kupiony w Niemczech trzeba zarejestrować w odpowiednim dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji, a według nowych przepisów właściciel ma na to 30 dni od daty zakupu. Wcześniej należy jednak opłacić podatek akcyzowy. Do wydziału komunikacji udajemy się z dokumentem potwierdzającym opłacenie akcyzy oraz kompletem przetłumaczonych dokumentów (fakturą lub umową, małym i dużym briefem) oraz tablicami rejestracyjnymi i zaświadczeniem o aktualnym badaniu technicznym pojazdu.
Zarejestruj się w serwisie https://gielda.furgonetka.pl/ i znajdź firmę, która przetransportuje samochód kupiony w Niemczech.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.