Kosztem ponad 120 mln zł grupa Tauron dostosowała blok energetyczny 460 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie do produkcji ciepła dla miast Zagłębia Dąbrowskiego. Mniejsze bloki, dotąd wytwarzające ciepło w tej elektrowni, będą sukcesywnie wygaszane do końca tego roku.
Trwające ponad rok dostosowanie bloku 460 MW do produkcji ciepła wymagało m.in. modernizacji turbiny, zabudowy podgrzewaczy ciepłowniczych oraz modernizacji stacji ciepłowniczej. Dla zabezpieczenia dostaw ciepła w szczycie oraz jego rezerwowania zainstalowano cztery szczytowo-rezerwowe kotły olejowe z możliwością dostosowania do spalania gazu.
- Dzięki inwestycjom powstał układ do wytwarzania ciepła grzewczego o mocy 150 megawatów termicznych - poinformował w poniedziałek rzecznik grupy Tauron Łukasz Zimnoch. Podkreślił, że łączna (w kogeneracji) produkcja energii elektrycznej i ciepła jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów poprawy efektywności wytwarzania energii z paliw kopalnych.
- Proces ten oznacza po prostu wyższą sprawność. Po modernizacji blok osiągnie 47 proc. sprawności wytwarzania energii elektrycznej, co znajdzie swoje bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie ilości spalanego paliwa i redukcję emisji zanieczyszczeń do środowiska oraz zmniejszenie niskiej emisji w obszarach objętych dostawą ciepła - podał rzecznik grupy, cytowany w jej poniedziałkowym komunikacie prasowym.
Blok w Łagiszy, oprócz wytwarzania energii elektrycznej, ogrzeje około 20 tys. mieszkań w Dąbrowie Górniczej i Będzinie, z możliwością podłączenia części Sosnowca.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał już decyzję zmieniającą koncesję na wytwarzanie ciepła dla spółki Tauron Wytwarzanie, w której uwzględnił rozszerzenie działalności firmy w związku ze zmianą technologiczną dotyczącą produkcji ciepła przez blok w Łagiszy. Zmieniona koncesja umożliwi dostarczanie ciepła do ponad 260 węzłów ciepłowniczych w budynkach wielorodzinnych.
Ciepło generowane przez blok w Łagiszy zastąpi energię cieplną wytwarzaną przez wysłużone bloki klasy 120 MW, które będą sukcesywnie wygaszane do końca tego roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.