Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oceniła w piątek, 17 stycznia, że z europejskiego rynku stali płyną pozytywne sygnały wskazujące na odbicie danych i zapotrzebowania.
- Mamy nadzieję, że to zapowiedź dobrych informacji dla krakowskiej huty - oceniła.
Przedstawiciel zarządu ArcelorMittal Polska Czesław Sikorski zadeklarował w piątek, że jeśli obserwowane symptomy poprawy sytuacji na rynku stali zyskają potwierdzenie w drugim kwartale tego roku, to "będziemy mogli dyskutować o ponownym uruchomieniu części surowcowej".
W piątek w Krakowie z inicjatywy prezydenta Jacka Majchrowskiego odbył się tzw. "okrągły stół" poświęcony sytuacji krakowskiej huty AMP, która z końcem listopada ub. r. czasowo wstrzymała pracę części surowcowej, czyli wielkiego pieca i stalowni.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rządu na czele z wicepremierem Jarosławem Gowinem oraz minister rozwoju Jadwigą Emilewicz, przedstawiciele władz miasta, województwa oraz zarządu firmy ArcelorMittal, a także reprezentanci związków zawodowych oraz firm współpracujących z kombinatem.
- Kwesta Nowej Huty i wielkiego pieca to sprawa, którą zajmujemy się od dawna - zaznaczyła po spotkaniu minister Emilewicz. Podkreśliła, że czasowe wstrzymanie pracy surowcowej była autonomiczną decyzją spółki, na którą rząd miał ograniczony wpływ.
- Od kilku lat obserwowany jest spadek produkcji stali w Europie (). Polityka klimatyczna Unii Europejskiej sprawia, że Europa staje się coraz mniej atrakcyjnym miejscem, żeby sektor stalowy tu się lokował - oceniła Emilewicz.
- Polska jest ostatnim państwem Europy środkowej, w którym przemysł stalowy i hutnictwo istnieje i my traktujemy to jako ogromną wartość ze względu na zapotrzebowanie na stal, jakie będziemy mieć z powodu budowy dróg, mostów i linii kolejowych - zadeklarowała.
Według Emilewicz w ciągu ostatnich dwóch miesięcy z europejskiego rynku stali płyną "dobre sygnały wskazujące na odbicie danych i zapotrzebowania".
Wskazując na decyzję ArcelorMittal o wznowieniu pracy wielkiego pieca w Hiszpanii oceniła, że "jest to zapowiedź dobrych informacji dla Krakowa".
- Liczymy na to, że wielki piec w Krakowie wznowi swoją pracę" - podkreśliła szefowa resortu rozwoju i zapowiedziała bezpośrednie rozmowy w najbliższym czasie z przedstawicielami koncernu.
Wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland Czesław Sikorski podkreślił, że spółka podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko co do zamiaru wznowienia pracy wielkiego pieca i stalowni w Krakowie, jak tylko warunki rynkowe poprawią się na tyle, że uruchomienie tych instalacji będzie ekonomicznie opłacalne. Przypomniał, że takie tymczasowe zatrzymanie instalacji miało już miejsce w przeszłości w latach 2010/2011.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.