O polityce energetycznej kraju i regionu oraz realnej transformacji sektora energetyki debatowało w Ustroniu ponad stu samorządowców z województwa śląskiego. Konferencja, która zorganizowało Śląski Związek Gmin i Powiatów, odbyła się w czwartek, 9 stycznia.
- Zrobiliśmy wielki krok do przodu w ciągu ostatnich 30 lat. Udało się nam przekształcić nasz region i doprowadzić do tego, że obecnie generalnie mamy bardzo niskie bezrobocie. Teraz przyszedł czas na realizowanie projektów społecznych, które wiążą się z przekształceniem przemysłu energetyki i zapewnieniem odpowiednich dla naszego zdrowia warunków życia – podkreślił eurodeputowany prof. Jerzy Buzek, który przewodniczy Europejskiemu Forum Energii. To on ponad rok temu zaproponował uwzględnienie w wieloletnim budżecie UE Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej (ostatecznie uzgodniony jako Fundusz Sprawiedliwej Transformacji).
Jak wyjaśnił prof. Jerzy Buzek, Fundusz ten powinien odpowiadać na problemy mieszkańców tych regionów Europy, które potrzebują najgłębszej transformacji. Odpowiadając natomiast na pytanie związane z podejściem do sektora węglowego zwrócił uwagę, że istnieje wiele rozwiązań w tym zakresie.
- Alternatywą są odnawialne źródła energii, które muszą być ważnym elementem transformacji energetycznej. Pojawia się też pomysł energetyki nuklearnej, ale decyzja w tym kontekście powinna zapaść na poziomie rządu. Jest to dobre rozwiązanie, które w wielu krajach się sprawdza. Jednak pojawia się wątpliwość, czy w tym momencie - z takim opóźnieniem w stosunku do innych krajów - powinniśmy je wdrażać w Polsce – mówił prof. Jerzy Buzek podkreślając, że idealny czas na jej wdrożenie był mniej więcej 10-13 lat temu.
- Musi powstać program rządowy dla całego kraju. Chcemy systematycznie odchodzić od węgla. Wiemy, że nie da się tego zrobić w ciągu 5 czy 10 lat, jednak w perspektywie 20 – 30 lat absolutnie tak - podsumował prof. Buzek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.