PGNiG, od kilku lat testujące możliwości ujęcia metanu z pokładów węgla kamiennego jeszcze przed ich eksploatacją górniczą, zamierza rozwijać to przedsięwzięcie w kolejnych lokalizacjach. Firma liczy na dofinansowanie programu Geo-Metan z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
"Spółka spodziewa się pozytywnej decyzji o przyznaniu dofinansowania w najbliższych dniach" - podało w czwartek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
Pierwsze testy pozyskania metanu ze złoża jeszcze przed eksploatacją węgla, dzięki zastosowaniu technologii szczelinowania, z powodzeniem prowadzone były w ostatnich latach w Gilowicach w powiecie pszczyńskim na Śląsku. Niedawno rozpoczęły się natomiast prace związane z wykonaniem odwiertów na terenie należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej - to część kopalni zespolonej Ruda.
Kolejnym miejscem, gdzie w tym roku będą prowadzone testy w tym zakresie, będzie należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) kopalnia Budryk w Ornontowicach. W grudniu ub. roku przedstawiciele JSW poinformowali o przystąpieniu do programu Geo-Metan II, który będzie realizowany m.in. w Budryku. W czwartek PGNiG podało pierwsze szczegóły tego projektu.
- W ramach projektu PGNiG i JSW wykonana zostanie demonstracyjna instalacja ujęcia metanu z odwierconych z powierzchni otworów kierunkowych oraz przeprowadzone zostaną testy produkcyjne w celu analizy wydajności dopływu metanu i wpływu szczelinowania na późniejszą eksploatację węgla - poinformowało biuro prasowe PGNiG.
Prace będą realizowane w oparciu o zatwierdzony przez Ministra Środowiska badawczy Projekt Robót Geologicznych. Złoże, gdzie będą prowadzone testy, znajduje się na terenie kilku gmin: Ornontowic, Gierałtowic, Mikołowa, Orzesza oraz Czerwionki-Leszczyn.
Jak informował w grudniu wiceprezes JSW ds. strategii i rozwoju Artur Dyczko, otwory i hydroszczelinowanie zostaną wykonane w nieeksploatowanej dotychczas partii złoża, a przez odwierty będzie ujmowany metan. "Wykonamy w ten sposób klasyczne odmetanowanie przedeksploatacyjne, a jeśli wyniki uzyskane podczas tego projektu będą satysfakcjonujące, będziemy kontynuować ten projekt w innych lokalizacjach" - zapowiedział wiceprezes jastrzębskiej spółki.
W ocenie prezesa PGNiG Piotra Woźniaka, współpraca z JSW to kolejny krok do rozpoczęcia prac nad wydobyciem metanu na skalę przemysłową.
Wśród spółek węglowych JSW jest liderem w gospodarczym wykorzystaniu metanu. W ciągu dwóch lat ma nastąpić pięciokrotne zwiększenie produkcji prądu przez silniki gazowe - z obecnych 87 do 435 gigawatogodzin po 2022 r. Zasilane metanem silniki pracują już m.in. kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice. Metan może być wykorzystywany także do produkcji chłodu - przykładem jest kopalnia Pniówek, gdzie w 2018 r. wyprodukowano z tego gazu 140 tys. megawatogodzin energii elektrycznej i ok. 400 gigadżuli ciepła.
Metan to bezwonny gaz towarzyszący złożom węgla kamiennego. Ponad dwie trzecie tego surowca wydobywanego w Polsce pochodzi z pokładów metanowych - rocznie w całym górnictwie przy eksploatacji wydziela się przeszło 900 mln m sześc. tego gazu, z czego przeszło trzecia część jest ujmowana w specjalne instalacje, a pozostała trafia do atmosfery. Jedynie część ujętego metanu jest wykorzystywana do produkcji ciepła, prądu i chłodu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.