Ponad 80 proc. firm z europejskiego sektora przemysłowego oczekuje wzrostu inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w perspektywie najbliższych trzech lat. Zachętą do realizacji takich projektów są potencjalne oszczędności kosztów i wzrost zysków – wynika z ankiety przeprowadzonej przez DB Energy oraz we.conect. Barierą dla inwestycji w efektywność energetyczną są ograniczone środki finansowe i wyzwania związane z oceną korzyści biznesowych z projektów.
41 proc. firm z sektora przemysłowego w Europie oczekuje ponad 20 proc. wzrostu inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w perspektywie najbliższych trzech lat. Prawie jedna trzecia firm spodziewa się 20-50 proc. wzrostu nakładów inwestycyjnych na projekty z zakresu efektywności energetycznej, a 12 proc. firm zakłada wzrost wydatków inwestycyjnych o więcej niż 50 proc. 41 proc. ankietowanych wskazuje, że nakłady inwestycyjne wzrosną, jednak o mniej niż 20 proc. Zaledwie 6 proc. firm mówi o zmniejszeniu inwestycji w efektywność energetyczną.
Podobny trend obserwujemy od co najmniej czterech lat w Polsce, gdzie inwestycje w sektorze efektywności energetycznej wzrosły w tym okresie o kilkadziesiąt procent rok do roku, wskazuje DB Energy. Obecnie coraz większą popularność zyskują również nowe, bardziej efektywne formy zarządzania i finansowania projektów, takie jak EPC czy ESCO, gdzie notujemy podobne tempo wzrostów.
- Apetyt inwestycyjny polskich przedsiębiorstw rośnie już po pierwszym okresie rozliczania projektów z obszaru efektywności energetycznej. Jeśli, na przykład, zakład mleczarski widzi ponad 20 proc. oszczędności energii, a prosty okres zwrotu z inwestycji jest krótszy niż 3 lata, to nie ma potrzeby uzasadniania kolejnych inwestycji, mówi Piotr Danielski, Wiceprezes DB Energy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.