W piątek, podobnie jak w czwartek, powietrze na Śląsku może być złej jakości - wynika z piątkowego komunikatu Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach. W sobotę sytuacja ma się poprawić.
Piątkowy komunikat Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) wydał na podstawie nowych, zaostrzonych norm informowania i alarmowania o smogu.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października ub. roku alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu całej doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów). Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów (oznacza dwukrotne przekroczenie normy jakości ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów).
Ponieważ komunikaty o przekroczeniu poziomu informowania i alarmowania są wydawane na podstawie wyliczeń średnich wartości pomiarów zebranych w ciągu doby, służby wydają ostrzeżenia o ryzyku przekroczenia tych poziomów. W piątek Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska GIOŚ przekazał, że na ten dzień prognozuje się przekroczenie poziomu informowania na terenie woj. śląskiego.
W czwartek poziom informowania został przekroczony na stacjach pomiarowych w: Goczałkowicach-Zdroju (średniodobowo w czwartek 141 mikrogramów pyłu PM10 na metr kwadratowy), Żywcu (139 mikrogramów), Zabrzu (117 mikrogramów), Zawierciu (115 mikrogramów) i Katowicach (103 mikrogramów).
Obszar przekroczeń poziomu informowania obejmował: Katowice, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Świętochłowice oraz powiaty: zawierciański, myszkowski, pszczyński i bielski (gminy Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Wilamowice). Liczba mieszkańców tego obszaru to blisko 1,7 mln osób.
Prognozowane na piątek przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM10 dotyczy miast: Dąbrowa Górnicza oraz Tychy, a także powiatów: będzińskiego, bieruńsko-lędzińskiego, pszczyńskiego i bielskiego (gminy Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Wilamowice). Liczba mieszkańców tego obszaru to ok. 670 tys. osób.
Według prezentacji pomiarów, zamieszczanych na stronach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ), większość godzinnych wyników stacji pomiarowych w regionie w piątek wykazywała stężenia pyłu PM10 przekraczające średniodobową normę.
Na mobilnej stacji pomiarowej w Goczałkowicach-Zdroju maksymalne stężenie godzinne sięgnęło w nocy z czwartku na piątek 520 mikrogramów. Najwyższe wskazania stacji stałych były niższe, np. w Gliwicach 203 mikrogramy, w Sosnowcu 193 mikrogramy, a w Tychach - 174 mikrogramy. Wartości wskazań w ciągu dnia spadały.
Na sobotę służby GIOŚ zapowiedziały brak ryzyka przekroczenia poziomu informowania w całym woj. śląskim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.