- Na Śląsku mogłoby powstać centrum szkoleniowe, które miałoby być kuźnią kadr dla polskiego sektora OZE - taki pomysł w czwartek, 2 stycznia, w Katowicach przedstawił europoseł Grzegorz Tobiszowski, który wraz z marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim spotkał się z dziennikarzami.
Eurodeputowany zwrócił uwagę, że powstanie centrum umożliwiłoby przekwalifikowanie pracowników zatrudnionych w tradycyjnych gałęziach przemysłu m.in w górnictwie. Przyznał, że wpisywałoby się to w koncepcję sprawiedliwej transformacji energetycznej.
- To jest ta nowa jakość, o której chcemy mówić. To ma być elastyczne przechodzenie do kolejnego etapu rozwoju gospodarczego - powiedział Tobiszowski, który przyznał, że szczególna rolę będzie miało hutnictwo.
- Musimy uratować to, co jeszcze w przestrzeni gospodarczej jest związane z hutnictwem. W momencie kiedy będziemy tworzyć OZE na morzu niezbędna będzie stal. Mamy know-how, mamy innowacyjne firmy, które mogą być częścią tego łańcucha dostawców i poddostawców skupionych wokół OZE – powiedział.
Europoseł zwrócił uwagę że, że sprawiedliwa transformacja będzie miała ogromne znaczenia dls woj. śląskiego. Tym bardziej, że według szacunków Central Europe Energy Partners w wyniku przemian tylko na Śląski prace miałoby stracić 40 tys. osób. Tobiszowski przypomniał także scenariusze likwidacyjne górnictwa węgla kamiennego i ogromne koszty z nimi związane, które są liczone w miliardach euro.
Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości przedstawił także tezy szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która chciałaby, aby Unia Europejska jako pierwsza na świecie stała się neutralna klimatycznie. Ponadto nowa szefowa KE chce, aby do 2030 r. emisja CO2 została zredukowana o 50-55 proc., a nie jak zakładano o 40 proc. Ponadto w styczniu 2020 r. Komisja ma zaprezentować „Zielony ład dla Europu”, które de facto będzie pierwszym aktem prawnym dotyczącym klimatu.
Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski zapowiedział, że w pierwszym kwartale tego roku samorząd przyjmie zaktualizowaną strategię rozwoju województwa. Znaczącym jej elementem ma być ochrona środowiska. Marszałek przypomniał, że na jego wniosek w grudniu Sejmik Śląski powołał doraźną komisję ds. klimatu - pierwszą taką w Polsce na poziomie samorządu wojewódzkiego. Zapowiedział także, że 27 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się międzynarodowa konferencja z udziałem wysokich przedstawicieli Komisji Europejskiej, regionów węglowych i polskich władz. Spotkanie ma być okazją do dyskusji i zaprezentowania planów transformacji poszczególnych regionów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.