O ocenę minionego roku i tego, co przyniósł branży górniczej zapytaliśmy Bogusława Hutka, przewodniczącego Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej.
- Nasza firma funkcjonowała, ludzie mieli pracę i dostawali za to wynagrodzenie. Pod tym względem można powiedzieć, że ten rok jakoś minął dość spokojnie. Natomiast kolejny może być już o wiele bardziej burzliwy. Największym problemem jest polityka klimatyczna. Na początku minionego roku wydawało się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, ale teraz nastąpił zwrot o 180 stopni. To wszystko biorąc pod uwagę, że ceny węgla lecą w dół może doprowadzić do tragedii na Śląsku. W tym wszystkim niejasna jest też polityka rządu. Polityka energetyczna zakłada drastyczne obniżenie zużycia węgla w naszej gospodarce, co jest sprzeczne ze strategią dla branży górniczej. Bardzo niepokojąca jest również rezygnacja z inwestycji w bloki węglowe, a zamiast tego rozwijanie energetyki opartej o gaz – ocenia Hutek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nie polityka klimatyczna jest problemem a nierentowne panstwowe gornictwo. Zapotrzebowanie na wegiel w Polsce jeszcze przez wiele lat bedzie wieksze niz mozliwosci polskiego gornictwa. Juz teraz deficyt wynosi ponad 20 mln to rocznie i ciagle rosnie. Wiec niech Pan Hutek i inni zwiazkowcy nie mydla oczu gornikom czy spoleczenstwu. Najnowsze duze bloki energetyczne jak 2x Opole, Kazienice czy Jaworzno beda pracowaly przez kolejne 30-40 lat. W miedzyczasie z powodu smierci technicznej zlikwidujemy stare bloki pamietajace czasy PRL. Mozna powiedziec ze transformacja energetyczne przebiegnie stopniowo i bedzie rozlozona w dlugim czasie. Natomiast osobna kwestia jest zrodlo wegla dla polskiej energetyki. Jesli panstwowe gornictwe sie nie zmodernizuje ( a nie zanosi sie na to) juz za kilka lat po PGG zostanie tylko wspomnienie. Poczekajmy do wyborow prezydenckich w tym roku a wtedy zobaczycie co sie stanie z kopalniami Tauronu, PGG czy JSW... 5 do 7 zakladow zostanie przekazanych do SRK w ciagu najblizszych 3 lat. I zrobi to rzad PiS ten sam ktory glosil wizje polskiego wegla na 200 lat...
Wszystkim tu zainteresowanym polecam do rozwagi poglądy profesora Bjorna Lomborga,w zakresie zmian klimatycznych, byłego dyrektora Instytutu Badań Środowiska Naturalnego w Kopenhadze oraz bardzo ciekawy film dokumentalny 'Cool It' w powyższym zakresie.
Zieloni niech najpierw likwidują elektrownie i elektrociepłownie bo to one zanieczyszczają atmosferę a nie kopalnie , Będziemy żyć więc w ciemnościach i zimnie. Bo po zlikwidowaniu kopalni węgiel i tak będzie importowany i wyjdzie na to samo tylko, że będzie trzeba utrzymać bezrobotnych.
Oplacajcie dalej sekretarki w związkach czytaj parzykawy
Likwidacja energi węglowej poprawi jakość i długść życia panie Hutek razem stańmy po zielonej stronie mocy wnuki będą Panu wdzięczne poznacie prawdę a prawda was wyzwoli mówi biblia co pan na to
Dlaczego wciąż pracują emeryci na umowe-zlecenie w PGG , w miejsce dozoru pojawia się automatycznie następny a braków wśród pracowników fizycznych się nie uzupełnia?
Jak będą urlopy górnicze związkowcy pierwsi nas schandlują!
Jak jest tak źle, to po co w zakładach trzymani są jeszcze emeryci?