Serial dokumentalny pt. „Miasto Węgla” to nowy projekt Biura Komunikacji i PR Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na stronie spółki można już obejrzeć pierwszy odcinek pt. „Od węgla do stali”. To filmowa podróż przez historię zakładów JSW i firm z Grupy Kapitałowej JSW.
„Jest takie miasto, które skrywa podziemne skarby. Miasto, które budowano w pośpiechu. Jedyne takie, w którym spotkała się cała Polska. Niedokończone w projektowych założeniach i skomplikowane w odbiorze przyjezdnych. Witajcie w mieście, które powstało z węgla” - tak zaczyna się pierwszy odcinek serialu dokumentalnego JSW. To nie tylko promocja firmy, ale też edukacja i lekcja historii.
- Zanim powstała spółka, na węglu zbudowano Jastrzębie-Zdrój, zatem to także opowieść o miejscu, w którym powstały nasze kopalnie i o ludziach, którzy tu pracowali. Opowiemy również o węglu koksowym, bez którego nie można produkować stali, a w kolejnych odcinkach pokażemy też procesy technologiczne realizowane w Grupie Kapitałowej JSW – mówi Mateusz Szczepara, narrator i jednocześnie autor scenariusza.
W filmie przypomina nam, że Jastrzębie-Zdrój to jedno z niewielu europejskich miast, które powstało od podstaw w XX w. Pamiętamy o Gdyni, Nowej Hucie i Tychach, ale to górnicze miasto często umyka uwadze Polaków. W założeniu miała to być górnicza sypialnia.
W XIX w. dokonano tam pierwszych odwiertów w poszukiwaniu węgla. Pokłady surowca wykazywały silną gazowość, co wówczas nie pozwalało na eksploatację. Za to zaczęto wykorzystywać solankę jodowo-bromową o znakomitych właściwościach leczniczych. Tak narodziło się uznane uzdrowisko, do którego ściągali kuracjusze z odległych nawet miejscowości.
Historia jastrzębskiego węgla rozpoczęła się niedługo po II wojnie światowej, kiedy nastąpił rozwój technologii eksploatacji. Jastrzębie, Moszczenica, Zofiówka, Borynia, Pniówek – te kopalnie, jak słyszymy w filmie, budowano tak szybko, że brakowało rąk do pracy. By przyspieszyć rozwój miasta, aby górnikom i ich rodzinom zapewnić dach nad głową, wdrożono technologię wielkiej płyty.
„To w Jastrzębiu było najłatwiej o mieszkanie i pracę. To tu spotkała się cała Polska” - mówi narrator.
Film opowiada o węglu, wyjątkowym, bo cennym dla hutnictwa, bez którego nie można produkować stali. Prowadzi widza przez czasy PRL-u, do wolnej Polski. Pokazuje powstanie spółek górniczych i rozwój JSW, aż do narodzin grupy kapitałowej. Przypomina, że JSW to lider we wdrażaniu nowoczesnych technologii górniczych, największy producent węgla koksowego w Europie.
Na czym polega praca w JSW, co i w jaki sposób produkuje spółka – o tym, jak zapowiada Mateusz Szczepara, w kolejnym odcinku projektu „Miasto Węgla”.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Z założeni miało byc sypialnią i zaprawde powiadam Wam jest sypialnia i smutnym 'mistem' z zapyziałymi śmierdzącymi marketami w centrum miasta z kinem które kinem jest tylko w nazwie , małymi kramami oraz króliczokami wybudowanymi na najlepszych złożach węgla Koksujacego . Kto jest mądry dawno wyjechał z tego 'miasta'