Nasze podejście do transformacji energetycznej jest bardzo otwarte i Polska chce temu wymaganiu podołać, ale twardo stąpamy po ziemi i oczekujemy zrozumienia u europejskich partnerów - powiedziała w środę, 4 grudnia, w Katowicach minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Wzięła ona udział w inauguracji Impact Fintech'19, a także uczestniczyła rano w jednym ze spotkań tego wydarzenia, poświęconemu transformacji energetycznej.
- W ciągu ostatniego roku wydarzyło się tak dużo w zakresie transformacji energetycznej, zarówno na poziomie deklaracji politycznych, dokumentów takich, jak krajowy program na rzecz energii i klimatu czy polityka energetyczna państwa, które jasno wskazują kierunek transformacyjny - powiedziała PAP minister Emilewicz.
- Pracujemy wspólnie, międzyresortowo nad tymi dokumentami strategicznymi, bo chcemy osiągnąć wiele celów: nie tylko podnieść jakość życia Polaków, poprawić jakość powietrza, ale także dostarczyć tani i czysty prąd dla odbiorców indywidualnych i dla przedsiębiorców po to, aby utrzymali swój poziom konkurencyjności - dodała.
Podkreśliła, że Polska, realizując działania na rzecz transformacji, jednocześnie "twardo stąpa po ziemi": - Mówimy jasno, że w 80 proc. polski system energetyczny opiera się na węglu i droga dojścia do zeroemisyjności w gospodarce jest bardzo kosztowna i w tej transformacji - jeśli chcemy ją wykonać - musimy znaleźć zrozumienie u naszych europejskich partnerów, ponieważ to jest proces, który się nam wszystkim opłaca i na który jednak musimy wszyscy łożyć. Polska nie miała szans budować alternatywnych źródeł energii w okresie PRL-u, a wysiłek, jaki poczyniliśmy w modernizacji instalacji po 89 r., był bardzo duży. Nasze podejście jest bardzo otwarte, to jest wymagające i my chcemy temu wymaganiu podołać - podsumowała Jadwiga Emilewicz.
Głównym tematem konferencji Impact Fitech'19 jest digital trust. Uczestnicy debaty zastanowią się, jak budować gospodarkę cyfrową opartą na zaufaniu w czasach open bankingu, virtual identification, zakupów online i cyberprzestępstw. - W Polsce funkcjonuje już blisko dwieście podmiotów sektora fintech, które obejmują wszystkie główne, znane na świecie segmenty tego rynku. Najliczniej reprezentowaną grupą są firmy wyspecjalizowane w obszarze płatności oraz finansowania. W porównaniu do zeszłego roku liczba podmiotów operujących w ramach fintech zwiększyła się o około 70, co świadczy o bardzo szybkim rozwoju tego sektora. Jego przyszłość zależy przede wszystkim od zaufania klientów, otoczenia regulacyjnego i wsparcia rządowego - uważa minister Emilewicz.
Program konferencji obejmuje 8 ścieżek tematycznych: Banking Transformation; Payments & Future Commerce; Alternative Lending & Finance; Insurtech; Cloud Solutions; Emerging Tech & Security; Regulation & Regtech; Tech Entrepreneurship & Investment; Sustainable Fintech.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.