Wbrew powszechnemu przekonaniu to nie młodzi, a osoby 50 plus wykazują dbałość o środowisko. Segregują odpady i wiedzą, że palenie w piecu butelek z tworzywa sztucznego szkodzi naszemu zdrowiu i przyrodzie. Tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl.
Większość dorosłych Polaków (84 proc.) deklaruje, że segreguje śmieci: 39 proc. robi to zawsze bardzo starannie i dokładnie, a 45 proc. na ogół stara się je segregować w miarę możliwości. Co dwunasty z nas rzadko przykłada się do segregowania śmieci, 3 proc. unika segregowania śmieci, jeśli nie musi, a 6 proc. nie segreguje ich wcale.
Najwięcej osób, które segregują śmieci, jest wśród osób w wieku 45-54 lat oraz 55 lat i więcej. Z kolei zdecydowanie najmniej jest ich w najmłodszej grupie wiekowej 18-24 lat. I w tej grupie jest aż 33 proc. osób, które śmieci nie segregują.
Zdecydowana większość Polaków (80 proc.) uważa, że spalanie plastikowych butelek i foliowych opakowań w domowych piecach jest bardzo szkodliwe dla środowiska. 6 proc. uważa, że to jest mało szkodliwe, a 5 proc. - że nie jest szkodliwe. Prawie co dziesiąta osoba nie ma na ten temat zdania.
Odpowiedzi na to pytanie pokazują również, że młodzi (18-24 lata) wykazują się najmniejszą świadomością dotyczącą szkodliwości spalania plastiku i folii w domowych piecach. Największa świadomość jest natomiast wśród osób w wieku 45-54 lat oraz 55 lat i więcej (po 85 proc.).
- Badanie pokazuje, że młodzi są mniej świadomi ekologicznie i mniej proekologiczni w swoich działaniach. A przecież to niewiele młodsza od badanych szkolna młodzież zainicjowała protesty klimatyczne i dyskusję na temat ochrony środowiska. Ważne jest zatem, aby edukacja ekologiczna była obecna w szkołach i kładła jak największy nacisk na działania praktyczne. Postawienie „like” w social mediach pod ekoakcjami to jednak nie to samo, co wrzucenie śmieci do odpowiedniego pojemnika - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.