Oceniany na ponad 100 mld zł program rozwoju farm wiatrowych na Bałtyku może być jednym z filarów transformacji energetycznej kraju - oceniali we wtorek, 26 listopada, w Kopenhadze polscy uczestnicy największej europejskiej konferencji poświęconej wiatrakom offshore.
Konferencję zorganizowało WindEurope - największa europejska organizacja branży wiatrowej. Według zgodniej opinii uczestników briefingu, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, w Polsce zmienia się podejście do energii i klimatu.
Jak wskazywał prezes PSEW Janusz Gajowiecki, zmianę podejścia zwiastowało już umieszczenie morskiej energetyki wiatrowej w dokumentach strategicznych - projektach Polityki Energetycznej Polski i Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu. Według PSEW budowa 8-10 GW mocy w polskiej strefie na Bałtyku do 2040 r., zyskała status jednego ze strategicznych projektów, o znaczeniu nie tylko energetycznym, ale też gospodarczym. - Gigawaty zainstalowane na Bałtyku zazielenią miks energetyczny Polski i w sposób znaczący dołożą się do neutralności klimatycznej Europy - mówił Gajowiecki.
Zwrócił jednak uwagę, że w ostatniej wersji projektu PEP 2040 potencjał energetyki wiatrowej na morzu spadł z 10,3 GW do ok. 8 GW w stosunku do pierwotnego projektu. To niepokojące - oceniał Gajowiecki, dodając, że chociaż realizacja projektu morskiej energetyki wiatrowej będzie olbrzymim wyzwaniem, to od początku powinniśmy stawiać sobie bardziej ambitne cele. Według szacunków WindEurope, do 2050 r. w polskiej strefie na Bałtyku mogłyby stanąć turbiny wiatrowe o mocy nawet 28 GW.
Gotowość do produkcji energii z farm wiatrowych na Bałtyku w 2025 r. zadeklarowało joint venture Polenergii z norweskim Equinorem, które rozwija trzy projekty o łącznej mocy 3 GW. Jak jednak wskazał prezes Polenergii Michał Michalski, pierwszym warunkiem jest wejście w życie najpóźniej w 2020 r. systemu regulacji, wspierających morskie farmy wiatrowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.