W ruchu Zofiówka zespolonej kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, eksploatowana jest obecnie jedna z najwyższych ścian w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego. To N-4, zlokalizowana w pokładzie 505/1 na poziomie 900. Kolos sięga na wysokość 5,4 m.
W polskim górnictwie ściana o wysokości 3,5 m uchodzi za ścianę wysoką natomiast ściana N-4 jest prawie o 2 m wyższa! Jej urabianie odbywa się kombajnem KSW-1500. Maszyna waży 99 t, ponad dwa razy więcej niż przeciętny kombajn np. KSW-880EU. Średnica zwykłego organu urabiającego kombajnu liczy średnio od 1,50 m do 1,80 m. Ten fedrujący na wielkiej ścianie w Zofiówce ma 2,5 m średnicy. Zwykły nóż organu urabiającego liczący przeciętnie 14,5 cm, w przypadku kombajnu olbrzyma mierzy aż 19 cm.
- Prócz zagrożenia wynikającego z wysokości eksploatowanej ściany N-4, występują również zagrożenia naturalne, chyba wszystkie z możliwych, w tym metanowe, najwyższe w górnictwie, czyli IV kategoria – opisuje Łukasz Firut, nadsztygar, kierownik Oddziału G-1z.
W ścianie N-4 zatrudnieni są tylko najbardziej doświadczeni górnicy, posiadający co najmniej 10 letni staż pracy. Większość miała już w przeszłości styczność ze ścianami o gabarytach powyżej 4 m wysokości. Podobne warunki spodziewane są w najbliższych latach w ścianach D-2, D-4, N-2, N-3. Przygotowywana właśnie do eksploatacji ściana C-1 w tym samym pokładzie, będzie niewiele niższa, w granicach 4,6 m – 4,8 m.
Obecnie ruch Zofiówka prowadzi wydobycie pięcioma ścianami. Prócz wspomnianej N-4 fedrują jeszcze: G-2 w pokładzie 416/3, B-3 w pokładzie 407/1 będąca w przygotowaniu do likwidacji, E-6 w pokładzie 505/1 oraz strugowa F-3 w pokładzie 406/1.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.