W ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w sobotę, 16 listopada, odnotowano wzmożone wydzielanie się metanu w pokładzie 409/4. Zostało ono zarejestrowane przez czujniki gazometrii automatycznej - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w niedzielnym, 17 listopada, raporcie.
Do zdarzenia doszło o 4:17. Nikt nie został poszkodowany. Z rejonu, w którym odnotowano wzrost poziomu metanu, wycofano 10 górników.
Jak poinformował portal netTG.pl dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego, wyrobisko zostało zamknięte.
W poniedziałek, 18 listopada, ma się odbyć w nim wizja lokalna, którą przeprowadzą specjaliści z Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku.
Od sześciu lat kopalnia Zofiówka - obok Boryni i Jas-Mos - jest ruchem kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.Była budowana w latach 1962 - 1969.
Występują w niej zagrożenia metanowe IV kategorii, wodne I i II stopień w części pokładów, tąpaniowe I i II stopień w części pokładów, pyłowe – klasa A i B, zagrożenia wybuchem pyłu węglowego oraz zagrożenie wyrzutami metanu i skał w części pokładów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zagrożenie tąpaniami od niedawna dzielimy tylko na 2 stopnie. Proszę poprawić.