Do obiegu trafiła moneta z serii Odkryj Polskę, przedstawiająca Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich - poinformował w czwartek, 7 listopada, Narodowy Bank Polski. Na okolicznościowej pięciozłotówce widnieje największy na Górnym Śląsku pomnik upamiętniający powstania śląskie.
Bank wyjaśnił w komunikacie, że na rewersie monety znajdują się stylizowane wizerunki: Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich oraz fragmentu koła szybowego z kopalni "Julian".
Okolicznościowa pięciozłotówka została wyemitowana w nakładzie do 1 200 tys. sztuk. Monetę można zamienić po cenie nominalnej w oddziałach okręgowych NBP.
W folderze emisyjnym czytamy, że pomysł usypania kopca po raz pierwszy pojawił się w drugiej połowie XIX w. za sprawą Wawrzyńca Hajdy, miejscowego, ociemniałego górnika i działacza, zwanego Śląskim Wernyhorą. "W jego zamyśle kopiec miał upamiętnić przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego przez Piekary (1683 r.) i wizytę władcy w miejscowej świątyni. Wówczas pomysł zarzucono, a władze pruskie aresztowały Hajdę za podburzanie ludności" - czytamy.
Jak dodano, do idei powrócono dopiero w okresie 20-lecia międzywojennego, chcąc nie tylko upamiętnić królewskie czasy Sobieskiego, ale również powstańców śląskich. Do budowy kopca przystąpiono w 1932 r., a zakończono ją w 1937 r. Jego projektantem był inż. Eugeniusz Zaczyński.
"Kopiec usypano z kamieni i ziemi przywiezionej z różnych miejsc, w tym z miejsc uświęconych krwią Polaków. Uroczyste poświęcenie Kopca Wyzwolenia przy udziale władz państwowych nastąpiło 20 czerwca 1937 r. Jest to największy i najważniejszy na Górnym Śląsku pomnik upamiętniający powstania śląskie" - napisano w folderze.
Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.
Kolejną emisję NBP zaplanował na 20 listopada br. Tego dnia do obiegu ma trafić zestaw monet: "Hołd pruski" i "Hołd ruski".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.