Można założyć go na szyję i zwyczajnie pójść na spacer po mieście. Pyłomierz osobisty, Dust Air, skonstruowany przez naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa jest niewielkim urządzeniem w kształcie krążka, które daje natychmiastowy dostęp do danych o jakości powietrza w miejscu, w którym przebywamy. Stanowi uzupełnienie Eko Patrolu w walce z zagrożeniami smogowymi.
Urządzenie mierzy i wskazuje parametry pyłów zawieszonych PM 1, PM 2,5, PM 10. Wyświetla również temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. Przeznaczone jest do współpracy z darmową aplikacją mobilną Pyłomierz Dust Air, dostępną do pobrania w Sklep Play. To właśnie dzięki niej, korzystając z GPS, pyłomierz jest błyskawicznie lokalizowany i przesyła dane pomiarowe do serwera, a następnie nanosi wyniki na mapę pomiarów pokazując je na ekranie smartfona. Gdy nie mamy telefonu przy sobie, wielokorowe diody sygnalizują o jakości powietrza w otoczeniu. Stan powietrza wizualizowany jest w postaci kolorowego emotikona.
Pyłomierz może działać w dwóch trybach: gdy włączony jest tylko pyłomierz. Wówczas kolejne pomiary dokonują się automatycznie, a użytkownik informowany jest jedynie o przekroczeniu stanu alarmowego zanieczyszczeń powietrza oraz, gdy włączony jest jednocześnie pyłomierz i aplikacja mobilna. Kolejne pomiary dokonują się automatycznie. Dane przesyłane są do aplikacji mobilnej oraz do serwera obsługującego serwis internetowy dustair.gig.eu. Zarówno na ekranie smartfona jak i w serwisie internetowym, dane widzimy w postaci punktów pomiarowych ma mapie Google, z dostępem do pełnej historii pomiarów danego użytkownika.
Urządzenie daje możliwość dokonywania nieograniczonej ilości pomiarów w ciągu dnia.
- Stanowi uzupełnienie Eko Patrolu w walce z zagrożeniami smogowymi - podkreśla dr Adam Szade, autor opracowania.
Naukowcy z GIG pragną zainteresować tym wynalazkiem prócz gmin także szkoły. W tym celu wydane zostały zeszyty edukacyjne w trzech wersjach, dostosowane do programu nauczania w klasach od I do VIII.
Pyłomierz zdążył już uzyskać prestiżowe nagrody. Na XIII Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2019 wyróżniono go Platynowym Medalem oraz Dyplomem Prezesa Urzędu Patentowego RP. W październiku br. wynalazek naukowców z GIG otrzymał Złoty Medal z wyróżnieniem na wystawie wynalazczości w Hiszpanii.
Pyłomierz został wyprodukowany przez Emag-Serwis przy wspólpracy GIG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.