Przez teren KWK Piast-Ziemowit Ruch Piast w Bieruniu mają znowu kursować pociągi pasażerskie. Przy samej kopalni powstanie przystanek, z którego będą mogli korzystać górnicy dojeżdżający na szychtę.
Do KWK Piast w Bieruniu w przeszłości dojeżdżały już pociągi pasażerskie od strony zachodniej. W latach 80. XX w. kilka razy w ciągu doby pod kopalnię kursowały składy elektryczne z Tychów przez Tychy Urbanowice i Bieruń Stary. Część z nich jechała w wydłużonej relacji spod KWK Wesoła, czyli z przystanku Mysłowice Wesoła przez Tychy Czułów. W książkowym rozkładzie jazdy nie był jednak uwidoczniony przystanek przy kopalni. Po raz ostatni połączenia pasażerskie do bieruńskiej kopalni figurowały w rozkładzie jazdy na sezon 1990/1991.
Obecnie jest szansa, że pociągi z Tychów nie tylko dojadą pod kopalnię, lecz będzie można nimi dotrzeć jeszcze dalej na wschód.
- Na etapie przedprojektowym został wybrany wariant realizacji tego zdania, czyli jednotorowego połączenia relacji Tychy – Bieruń – KWK Piast – Nowy Bieruń – Oświęcim, przez teren należący w chwili obecnej do KWK Piast, czyli Polskiej Grupy Górniczej - informuje Katarzyna Głowacka z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA. - Pociągi pojadą szybciej, pasażerskie do 120 km/h, a towarowe do 80 km/h. Zwiększy się komfort podróżowania dzięki uruchomieniu nieczynnych przystanków na liniach kolejowych, które będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Powstaną też dwa nowe przystanki kolejowe, w pobliżu kopalni KWK Piast w Bieruniu oraz w pobliżu fabryki [samochodów - red.] FCA w Tychach. Dzięki modernizacji przejazdów kolejowo-drogowych zwiększy się poziom bezpieczeństwa w ruchu. W ramach inwestycji wyremontowane lub przebudowane zostaną obiekty inżynieryjne.
Zakłada się ponowną elektryfikację wschodniej części linii nr 179 od stacji Tychy Lodowisko przez Tychy Urbanowice i Bieruń Stary do posterunku odgałęźnego Ściernie, a także odcinka Ściernie - KWK Piast. Aktualnie linia 179 jest intensywnie wykorzystywana w ruchu pasażerskim - do przystanku Tychy Lodowisko kursują Koleje Śląskie z Katowic i Sosnowca. Natomiast ruch towarowy na linii 179 odbywa się tylko na odcinkach Tychy – Górki Ściernie dla obsługi bocznicy Tychy Fiat i Lędziny – Mysłowice Kosztowy dla obsługi KWK Piast-Ziemowit Ruch Ziemowit.
Linia kolejowa z Tychów Miasta przez Bieruń Stary w stronę Lędzin została otwarta w 1972 r., a dwa lata później zelektryfikowano ją. Rozkład jazdy pociągów dopasowany był m.in. do godzin pracy górników z KWK Ziemowit, a także z KWK Piast. W 2001 r. zamknięto ruch pasażerski, a sześć lat później odcinek między Tychami Miasto a Lędzinami został pozbawiony sieci trakcji elektrycznej. Rok później wznowiono ruch pociągów tylko na odcinku w śródmieściu Tychów.
Aby pociągi mogły jeździć z Tychów do Oświęcimia, trzeba też będzie odbudować krótką łącznicę umożliwiającą przejazd od posterunku Ściernie w stronę KWK Piast. Rozebrano ją w 2007 r.
Oprócz kopalni Piast, także kilka innych zakładów górniczych posiadało w przeszłości przystanki kolejowe blisko bram zakładu. W czasach PRL funkcjonował przystanek Brzeszcze Kopalnia na linii z Trzebini do Zebrzydowic. Do 2000 r. czynny był przystanek Knurów Kopalnia na linii Zabrze Makoszowy - Leszczyny przy KWK Knurów. W minionych latach zdarzało się też, że zamawiano przejazdy pociągów specjalnych po kopalnianych torach, jak np. we wrześniu 2017 r., gdy pociąg pasażerski wjechał na teren KWK Budryk.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jestem Lędziniokiem i te wpisy bajeczki to już obserwuję od 2010 roku i nic w tej sprawie nie ruszyło przez tyle lat .Mogli jeszcze napisać tak jak w poprzednich artykułach że brakuje im torów na ścierniach które rozebrali rozwidlenie za mostem Arge do przejazdu na Górkach gdzie wjeżdża się po węgiel na piasta Tyle w temacie oczywiście jestem za ale nie w takim tempie.
Nareszcie. Droga krajowa nr 44 w godzinach wymiany zmian na kopalniach, w FAP i innych zakładach , to zakorkowany koszmar