Ostatnie dni przyniosły dwie przełomowe informacje o planowanej budowie kopalni węgla w Wielkiej Brytanii oraz o uruchomieniu elektrowni węglowej w Niemczech. Prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej podkreśla, że tak naprawdę Niemcy i Wielka Brytania prowadzą politykę w dwóch warstwach.
- Pierwsza z nich to czyste PR, czyli zaspokajanie osób, organizacji o określonych poglądach proekologicznych, antywęglowych. Mówienie im, że podziela się ich poglądy i robi coś dla środowiska. Druga warstwa to realizm gospodarczy. Energia jest potrzebna i trzeba ją mieć z czego produkować – podkreśla ekspert.
Z jego obserwacji wynika, że ekolodzy nieco wyhamowali swoje działania.
- Najpierw były kłopoty z organizacją szczytu klimatycznego COP24 w Polsce. Teraz trwa przerzucanie się, kto zorganizuje następny. Miał być w Brazylii, Chile, a teraz mówi się o Madrycie. Do tego od pewnego czasu mamy do czynienia ze swoistymi krucjatami dzieci. Te zaś tradycyjnie, jak to pokazywała już niejednokrotnie nasza historia, są traktowane jako arsenał ostateczny, kiedy już zaczyna brakować innych środków. Ekolodzy to tylko przykrywka dla grup biznesu, już chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Zauważam, że powoli zaczynamy wracać do rzeczywistości – mówi prof. Mielczarski.
W planowanej brytyjskiej kopalni Woodhouse Colliery w pobliżu Whitehaven wydobywanych ma być z dna morskiego 2,5 mln t węgla koksującego rocznie przez 50 lat. Z kolei opalana węglem kamiennym elektrownia Datteln IV w Zagłębiu Ruhry, jedyna budowana obecnie w Niemczech jednostka tego rodzaju, zostanie częściowo przyłączona do sieci w pierwszym kwartale 2020 r. Ma mieć moc około 1100 MW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Niech stworzą w końcu wolny rynek węgla w Polsce to szybko się dowiedzą w którym miejscu są. Niech się dalej trzęsie w Czerwionce a PHG niech rośnie w siłę i potęgę.Rybnik ,Żory nawet Stanowice powiedziały nie a tutaj złoża sukcesu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Wreszcie głos rozsądku człowieka z tytułem naukowym
Takie jak powstanie odkrywki Oscislowo i Złoczew które powstają z wieloletnim opóźnieniem
Co ma wspólnego kopalnia węgla koksowego z energetyką? I co można wywnioskować z niemieckiej elektrownii która zostałą zbudowana z wieloletnim opóźnieniem?