O nowoczesnych technologiach w służbie zdrowia mówił podczas II Akademii BHP dr inż. Piotr Wodarski z Politechniki Śląskiej.
Naukowiec z Politechniki Śląskiej zwrócił uwagę na ważny aspekt leczenia, czyli rehabilitację po przeprowadzonych zabiegach, np. kardiologicznych. - To bardzo ważny proces w leczeniu. Pacjent wraca do domu po zabiegu lub operacji i pojawia się pytanie co dalej. To zwykle okres kilku miesięcy walki o powrót do zdrowia. W rehabilitacji bardzo skutecznym narzędziem są właśnie technologie wirtualnej rzeczywistości – zaznaczył Wodarski.
Naukowiec przytoczył prognozy, które mówią, że technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w 2025 r. zdominują branżę rozrywki i gier, natomiast na drugim miejscu, jeśli chodzi o ich wykorzystanie będzie medycyna.
Obecnie technologia wirtualnej rzeczywistości jest wykorzystywana w medycynie w trzech obszarach: w systemach wspomagania i planowania operacji, trenażerach i systemach edukacji oraz systemach wspomagania diagnostyki i terapii.
Jak zaznaczył dr inż. Wodarski wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w rehabilitacji ma wiele zalet. - Główną zaletą jest wprowadzenie elementu gry i rywalizacji podczas ćwiczeń. Dzięki temu pacjenci chętniej wykorzystują powtórzenia albo spacerują na bieżni. Po ubraniu gogli widzą np. trasę albo jakiś tor przeszkód, co sprawia że rehabilitacja staje się atrakcyjna i zwiększa się motywacja do wykonywania ćwiczeń – argumentował naukowiec.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.