Rusza Akademia Bezpieczeństwa Kolejowego, w ramach której przeprowadzone będą bezpłatne szkolenia dla 3 tys. osób - poinformował Urząd Transportu Kolejowego po czwartkowej, 24 października, inauguracji Akademii. Zapisy na szkolenia ruszą w najbliższym czasie.
Jak czytamy w komunikacie, w ramach Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego do czerwca 2022 r. przeprowadzone zostaną bezpłatne szkolenia dla minimum 3 tys. przedstawicieli rynku kolejowego. ABK będzie prowadzić szkolenia dla szerszej grupy uczestników również poza Warszawą. Uruchomiona zostanie platforma e-learningowa do obsługi szkoleń, na której zamieszczane będą filmy i materiały edukacyjne.
"Od kilku lat staramy się budować Urząd otwarty na współpracę z rynkiem. Jednym z przejawów takich działań jest właśnie Akademia Bezpieczeństwa Kolejowego" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra.
Dodał, że "UTK chce pomóc przedsiębiorcom kolejowym wpływając na stałe podnoszenie kultury technicznej, prawnej i bezpieczeństwa osób zatrudnionych w systemie kolejowym".
Prezes UTK podkreślał także dobrą współpracę Urzędu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (UTK). "To już kolejny projekt UTK realizowany z dofinansowaniem unijnym" - wskazał.
UKT podało, że w ramach Akademii, prowadzone są działania edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym w ramach "Kampanii Kolejowe ABC". Ponadto, w ramach Projektu "Poprawa bezpieczeństwa kolejowego poprzez budowę Systemu Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów" tworzone jest systemowe rozwiązanie w obszarze monitorowania i egzaminowania maszynistów. Ma to na celu zmniejszenie liczby zdarzeń kolejowych, w których zasadniczą rolę odgrywa czynnik ludzki. Do tej pory z dofinansowaniem unijnym realizowany jest projekt edukacyjny dla dzieci "Kampania Kolejowe ABC" oraz "System Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów".
W komunikacie podano też, że zapisy na szkolenia ruszą w najbliższym czasie. Wskazano, że wśród tematów znajdą się m.in. budowa i eksploatacja nowoczesnego taboru kolejowego; aspekty psychologicznej przydatności pracownika po wydarzeniach traumatycznych podczas wykonywania obowiązków; zasady działania nowoczesnych komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym czy certyfikacja wyrobów kolejowych jako warunek zapewnienia bezpieczeństwa ruchu kolejowego. UTK podał, że można też zgłaszać własne propozycje szkoleń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.