Sejmowa komisja środowiska zaakceptowała w poniedziałek poprawki, jakie do ustawy wprowadzającej kary za sprzedaż i import kopciuchów zaproponował Senat. Nowe przepisy wprowadzą m.in. obligo przyłączania się do sieci ciepłowniczej.
Głosowanie Sejmu nad poprawkami Senatu planowane jest - zgodnie z harmonogramem zamieszczonym na stronie internetowej niższej izby parlamentu - w środę.
Jedna z zaproponowanych przez Senat poprawek uzupełnia przepisy związane ze składanym przez projektanta oświadczeniem dotyczącym możliwości podłączenia projektowanego domu do istniejącej sieci ciepłowniczej. Będzie ono składane pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Nowela Prawa ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw istotnie zmieniła się podczas prac w parlamencie. Jeszcze na etapie sejmowym zdecydowano rozszerzyć zakres noweli o obligo podłączania się do sieci ciepłowniczych, o ile będzie to technicznie i ekonomicznie możliwe.
Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny tłumaczył, że w obecnych przepisach istnieje przepis, z którego wynika, że obligo podłączenia się do sieci ciepłowniczej istnieje tylko w przypadku istnienia efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych, a są one praktycznie tylko w miastach. Zwrócił uwagę, że w przypadku powiatów, które mają lokalne systemy - nawet opalane węglem - takiego obliga obecnie nie ma. Dodał, że to często w małych miejscowościach jest najgorszej jakości powietrze.
Obligo nie będzie obowiązywało, jeżeli w domach zainstalowane będą bezemisyjne źródła ogrzewania np. na prąd, czy odnawialne źródła energii.
Nowelizacja zmienia również przepisy ustawy o PIT i stanowi, że dotacje oraz kwoty umorzonych pożyczek otrzymane z NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i związany z tym dochód będzie zwolniony z podatku od osób fizycznych.
Nowe przepisy wprowadzają również jednolitą - 8 proc. stawkę VAT dla instalacji fotowoltaicznych instalowanych w przypadku budownictwa społecznego. Będzie to dotyczyć nieruchomości do 300 m kw. Zgodnie z istniejącą interpretacją, stawka VAT na instalacje fotowoltaiczne może różnić się w zależności od miejsca ich zainstalowania.
Jednym z celów ustawy jest uszczelnienie rynku tak, by do konsumentów nie trafiały pozaklasowe, nieekologiczne kotły grzewcze. Nowela wprowadza definicję "wprowadzania do obrotu", co ma wyeliminować możliwość sprowadzania do Polski nieekologicznych kotłów z innych państw UE, Turcji i państw EFTA (będących stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym).
Uregulowania ograniczające swobodny przepływ towarów w UE są zgodne z przepisami wspólnotowymi. Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej dopuszcza stosowanie zakazów lub ograniczeń przywozowych, wywozowych lub tranzytowych, uzasadnionych względami m.in. bezpieczeństwa publicznego, czy ochrony zdrowia i życia ludzi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Problemem nie są nowe kopciuchy tylko stare! Wszędzie tam gdzie jest opalanie śmieciami, gazetami, mokrym drewnem, paletami, oponami, butelkami PET, olejem silnikowym nie da się żyć. Jest czarno. Co z tego że na ulicy 9/10 domów ma gaz ziemny, ogrzewanie olejowe czy elektryczne skoro ten jeden zatruwa okolicę i nic nie można z nim zrobić. 107 interwencji na policję straż miejską i kilka innych instytucji i tylko pouczenie! Sąsiadka ma to w głębokim poważaniu, pali pampersami i odpadkami, kosz na śmieci pusty! To samo z innym sąsiadem co przywoził węgiel brunatny przez lata śmierdziało jakby łajnem palił, żółty dym gryzący dym. Za to się weźcie a nie kary za import i produkcję, śmiechu warte. Czyścic dzielnice za dzielnicą, podłączać gaz, siłę, CO/CWU i betonować stare kominy by żaden w nocy nie podpalał i wieczorami nie palił by podgrzać sobie wodę! Tylko nie piszcie że was nie stać.