Zmniejszenie oddziaływania górnictwa na środowisko to trudne wyzwanie - mówił Adam Gawęda, wiceminister energii, podczas konferencji „Ekologiczne i niskoemisyjne województwo śląskie”, która odbyła się 7 października w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim.
Przypomniał, że resort energii wprowadził m.in. regulacje dotyczące jakości paliw.
- Na rynku mamy paliwa takie jak ekogroszek dedykowane kotłom najnowszej generacji,które generują znacznie mniej zanieczyszczeń. Funkcjonują programy mające na celu unowocześnianie systemów ciepłowniczych. To dzięki systemowym zmianom może się dokonać odczuwalny i dynamiczny skok w poprawie jakości powietrza. To dzięki nim możemy szybko osiągnąć cel – podkreślał wiceminister w Katowicach.
Podał przykłady takich działań.
- To elektrociepłownia przy kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju, która wykorzystuje metan do ogrzewania miasta. Przed nami jest także modernizacja elektrociepłowni Radlin. To zaawansowany proces. Już jesteśmy po przetargu. Będzie tam wykorzystywany gaz do produkcji ciepła, a w przyszłości także do produkcji wodoru jako paliwa przyszłości – wyliczał wiceminister Adam Gawęda.
Wyjawił, że rząd chce wprowadzić także zmiany w prawie budowlanym, aby ciepło systemowe mogło zafunkcjonować tam, gdzie obecnie jest jeszcze słabo wykorzystywane.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.