- Nie tylko obniżenie progu PIT, ale podwojenie kosztów uzyskania przychodów powoduje, że klin podatkowy dla najmniej zarabiających spadnie o 1,5 proc. - powiedział wiceminister finansów Tadeusz Kościński we wtorek, 1 października, w radiowej Jedynce.
Klin podatkowy to różnica między łącznym kosztem zatrudnienia pracownika a wypłacaną pensją netto. W Polsce jego wysokość to około 36 proc., czyli blisko średniej OECD. Według raportu OECD nietypowe było to, że klin niewiele różnił się dla tych zarabiających najmniej i tych zarabiających dobrze.
- Obniżymy klin dla mniej zarabiających o 1,5 proc., strategią rządu jest wyrównywanie dochodów - powiedział Kościński. Wiceminister dodał, że ci lepiej zarabiający będą mieli obniżony klin o 1 proc. Na wysokość klina składa się, oprócz stawki podatkowej i reszty danin także kwota kosztów uzyskania przychodu, a ta wzrośnie dwukrotnie - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.