Jak poinformowali przedstawiciele Taurona, na terenie Elektrowni Łagisza zakończyła się rozbiórka chłodni kominowych, które pracowały od lat sześćdziesiątych XX w. Dwie chłodnie zostały wysadzone w marcu i maju br. Łącznie usunięto 4000 metrów sześciennych zbrojonego betonu.
Jak argumentują przedstawiciele Taurona obiekty były przestarzałe i nie można z nich było dłużej korzystać. Wyburzenie chłodni kominowych z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku było skutkiem wyłączenia z eksploatacji pięciu 120 MW bloków energetycznych, które z uwagi na zastosowaną technologię, nie spełniały już norm środowiskowych, a ich modernizacja nie była możliwa. Obiekty, ze względu na swój stan techniczny oraz postępującą degradację, zostały zakwalifikowane do likwidacji poprzez wyburzenie.
Wycofywane z eksploatacji bloki 120 MW zastąpione zostaną jednym blokiem o mocy 910 MW, który powstaje w Jaworznie. Będzie to jedna z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie – jej sprawność wyniesie 49,5 proc., podczas gdy sprawność bloków 120 MW wynosi około 33 proc. W porównaniu do bloków klasy 120 MW emisje SO2 i NOx będą niższe o ponad 80 proc., natomiast emisja CO2 zmniejszy się o około 31 proc. Elektrownia Łagisza ma swoją siedzibę w Będzinie i jako paliwo wykorzystuje węgiel kamienny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.