Na koniec sierpnia 2019 r. w Polsce jeździły 6672 samochody osobowe z napędem elektrycznym - wynika z "Licznika elektromobilności" (bieżącego raportu o rynku pojazdów elektrycznych). W okresie styczeń-sierpień 2019 r. liczba rejestracji nowych "elektryków" i hybryd plug-in wzrosła o 89 proc. rok do roku.
Według uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego Licznika elektromobilności, na koniec sierpnia 2019 r. dwie trzecie z zarejestrowanych elektrycznych samochodów osobowych stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV). Było ich 4178. Pozostałe 2494 pojazdy stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV). Podział rynku między BEV i PHEV w proporcji dwa do jednego nie zmienił się.
Na koniec sierpnia flota elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych w Polsce wynosiła 388 szt., a liczba elektrycznych autobusów - 206 szt.
W ocenie dyrektora zarządzającego PSPA Macieja Mazura dzięki aktywności Solarisa i Volvo, Polska wyrosła na europejskiego lidera w eksporcie elektrycznych autobusów.
- Znajdujemy się w czołówce również w zakresie wdrażania zero- i niskoemisyjnego transportu publicznego - dodał Mazur, przypominając, że na skutek ostatnio ogłoszonych lub rozstrzygniętych przetargów m.in. 130 elektrobusów trafi do Warszawy, a 50 do Krakowa.
Rośnie także liczba rejestracji elektrycznych motorowerów i motocykli, których liczba na koniec sierpnia osiągnęła 5731.
W ocenie prezesa PZPM Jakuba Farysia do rosnącej liczby rejestracji motocykli i motorowerów z napędem elektrycznym na pewno przyczynił się znacznie niższy koszt użytkowania oraz stosunkowo łatwy sposób naładowania takiego pojazdu.
- Popyt na elektryczne jednoślady jest też odpowiedzią na coraz mocniej propagowany w Polsce trend na elektromobilność - dodał Faryś.
Na koniec czerwca w Polsce funkcjonowało 888 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, dysponujących w sumie 1911 punktami ładowania. 30 proc. stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym, a 70 proc. wolne ładowarki prądu przemiennego o mocy mniejszej lub równej 22 kW.
Licznik elektromobilności, aktualizowany przez PZPM i PSPA, dostępny jest na stronach internetowych organizacji. Pokazuje, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania. Dane zostały opracowane przez PZPM i PSPA na podstawie złożonych analiz danych pochodzących m.in. z Centralnej Ewidencji Pojazdów, a także własnych badań i prowadzonych ewidencji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dla mnie hulajnogi to chwilowy trend... bardziej elektromobilnosc kieruje sie w strone samochodow elektrycznych. Bo to w nich świat moto widzi przyszlosc. W Polsce zreszta tez widac coraz wieksze zainteresowanie tematem, bo przybywa stacji ładowania greenway, bedzie tez dofinansowanie do zakupu... to ruszy lada moment na grubsza skale
Brak mi danych dot. liczby hulajnog elektrycznych, pilnie uzupełnić, a statystyka się poprawi !
A gdzie tam jeszcze do miliona?Buhaha!