Czekamy na decyzję resortu środowiska ws. wydobycia metanu z węgla w kopalni Ruda ruch Bielszowice w ramach etapu demonstracyjno - badawczego programu Geo-Metan - powiedział PAP wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Łukasz Kroplewski. Dodał, że spółka rozmawia także o innych lokalizacjach dla programu.
W Gilowicach na obszarze Górnośląskiego Zagłębia Węglowego od 2016 r. prowadzony jest program Geo-Metan, dotyczący pozyskiwania metanu z pokładów węgla. Przedsięwzięcie realizuje PGNiG wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym - Państwowym Instytutem Badawczym (PIG-PIB). Ujęcie gazu odbywa się za pomocą otworów wierconych z powierzchni z wykorzystaniem technologii szczelinowania.
Wiceprezes PGNiG ds. Rozwoju Łukasz Kroplewski powiedział, że program Geo-Metan wszedł w kolejny istotny etap.
- Rozpoczęliśmy od pilotażu w Gilowicach, a teraz wspólnie z Polską Grupą Górniczą jesteśmy w fazie demonstracyjno-badawczej, której celem jest wydobycie czystego metanu jeszcze przed eksploatacją złóż węgla. Prowadzimy również rozmowy z Jastrzębską Spółką Węglową i z Tauronem.
- Jest o co się bić i my to robimy. Spodziewamy się niebawem decyzji Ministerstwa Środowiska dotyczącej Projektu Robót Geologicznych dla odwiertów, które planujemy wykonać we współpracy z Polską Grupą Górniczą w kopalni Ruda ruch Bielszowice. Kolejna lokalizacja o której rozmawiamy, to także należąca do Grupy kopalnia Murcki-Staszic. Poza tym także interesuje nas należąca do JSW kopalnia Budryk. Rozmawiamy również z Tauronem o kopalni Brzeszcze. Mamy sporo pomysłów i jesteśmy w stanie zagospodarować ten drogocenny surowiec, jakim jest metan ze złóż węgla - ocenił.
Jednym z celów tych prac jest zwiększenie bezpieczeństwa prac górniczych, bo gaz uwalniany w trakcie prac górniczych grozi wybuchem lub zapaleniem, a jego usuwanie spowalnia tempo prac wydobywczych i podnosi ich koszty.
W lutym 2019 r. PGNiG podpisało umowę o współpracy z Polską Grupą Górniczą, która przewiduje wykonanie systemu otworów i ujęcie metanu z pokładów węgla należących do Kopalni Węgla Kamiennego Ruda ruch Bielszowice. Chodzi o tzw. etap demonstracyjno - badawczy, czyli sprawdzenie, jak technologia szczelinowania wpłynie na zawartość metanu w tej kopalni. Obie spółki uzgodniły już plan wierceń, a PGNiG wystąpiło o zgody administracyjne na rozpoczęcie prac.
- Obecnie konwencjonalne wydobycie krajowe gazu oscyluje mniej więcej na poziomie 4 mld m sześc. rocznie. Mamy ambitne plany - liczymy, że po etapie demonstracyjno - badawczym, rozpoczniemy część czysto biznesową. Tutaj już jest mowa o 1 - 1,5 mld m sześc. metanu rocznie wydobywanego z węgla przed eksploatacją przez spółki górnicze - podkreślił.
Dodał, że wydobycie krajowe gazu jest tańsze niż jego import.
- My musimy wybiegać daleko w przyszłość. Polityka energetyczna kraju nie jest budowana na kolejnych 5 czy 10 lat, tylko dekad. Sięgamy do 2030, 2040 r. i cieszymy się, że jest tam również miejsce na gaz - dodał Kroplewski.
Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio ocenił, że program Geo Metan to "rozsądne wykorzystanie potencjału zasobów surowców energetycznych".
- Ta synergia obejmuje bezpieczeństwo kopalń, czyli odmetanowanie obszaru górniczego przed wejściem procesu wydobycia, mamy tu także element związany z ochroną środowiska, czyli zmniejszenie emisji do atmosfery gazu cieplarnianego jakim jest metan - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Na KWK Śląsk ujmują metan i sprzedają do ZECu.
No jak na Bielszowicach to jest pewne że z tego nic nie będzie no chyba że pożar!