O ekologicznym ogrzewaniu budynków i polskim wynalazku, który sprzyja ekologii dyskutowano 13 bm. podczas debaty oksfordzkiej, w ramach odbywających się w Katowicach Międzynarodowych Targów Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2019.
Nawet o 90 proc. może zmniejszyć się ilość zanieczyszczeń, w szczególności pyłu, emitowanych do atmosfery z małych urządzeń grzewczych dzięki zastosowaniu elektrofiltru kominowego. Opracowane urządzenie to – przypomnijmy - efekt konkursu ogłoszonego przez Grupę CZH i Izbę Gospodarczą Sprzedawców Polskiego Węgla. Zwycięski projekt powstał w pracowniach Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Jak wynika z danych publikowanych przez polskie gminy i powiaty, niemal wszędzie funkcjonują programy współfinansowania dla tych, którzy chcieliby zamienić przestarzałe piece na nowe. Dla wielu samorządów to poważny wydatek, bo dopłaty sięgają od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych do jednego paleniska. Opracowany w pracowniach Politechniki Śląskiej w Gliwicach patent może być zastosowany w już istniejących i funkcjonujących paleniskach.
Nasz polski, rodzimy wynalazek, pozwala na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza. Urządzenie odpylające, o niewielkich gabarytach, montowane jest w układzie odprowadzania spalin i może z powodzeniem ograniczyć emisję pyłu oraz toksycznych zanieczyszczeń niesionych z pyłem. Działanie urządzenia opiera się na wytworzeniu wyładowania koronowego wskutek podłączenia wysokiego napięcia do elektrody ulotowej umieszczonej w strumieniu spalin.
- Mieszkaniec Czechowic-Dziedzic przed dwoma laty zainwestował w to urządzenie. Emisja zmniejszyła się do 45,6 miligrama na metr sześcienny. To tak, jakbyśmy osiągnęli wielkość parametrów, które muszą spełniać kotły klasy V, przy czym tamten lokator ogrzewał dom starym piecem – wyjaśnia Jarosław Latacz z Grupy CZH.
Niestety, nie ma możliwości uzyskania dotacji do elektrofiltru kominowego. Unia Europejska nie dotuje bowiem niczego, co mogłoby poprawić konkurencyjność węgla, ale…
- Sosnowiec kupił elektrofiltry i dofinansował je ze swojego budżetu, w Nowym Targu budynek, w którym mieści się piekarnia, również został wyposażony w elektrofiltr kominowy, który dofinansowała gmina. Na takie posunięcie zdecydowały się również władze samorządowe Bełchatowa, Czechowic-Dziedzic, Baranowa i Bukowiny Tatrzańskiej – wylicza Jarosław Latacz.
Samorządy w Polsce w większości wolą przechodzić z węgla na gaz. To jest łatwiejsze z uwagi na fakt, że u właścicieli domów posiadających paleniska węglowe należałoby kontrolować jakość spalanego węgla.
Szkoda, ponieważ elektrofiltr kominowy to zdecydowanie tańsze i wyjątkowo efektywne urządzenie. A może warto jeszcze raz przemyśleć sprawę?
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Węgiel jest zły bo jest czarny.