- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) wstrzymała swoje prace nad ramowym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Czeka na docelowy kształt projektowanych zmian prawnych, przygotowywanych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
Chodzi o projektowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zmiany dotyczące przede wszystkim ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, a także ustaw o samorządzie gminnym oraz o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
- Wciąż nie wiemy, w którym kierunku pójdą zmiany ustawowe, które dotyczą spraw istotnych dla rozwoju związku metropolitalnego - powiedział Polskiej Agencji Prasowej przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.
- W trakcie procesu konsultacji udało się przywrócić kilka przepisów, które we wcześniejszych projektach wykreślały w ogóle metropolię z organizacji, mających obowiązek tworzenia strategii rozwoju. Dla nas kluczowe jest pytanie, czy będziemy mieli kompetencje do tego, aby tworzyć ramowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W świetle projektowanych zmian - nie jest to oczywiste - zastrzegł Karolczak
O przystąpieniu do opracowywania ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, zwanego skrótowo "studium metropolitalnym", członkowie zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) zdecydowali już w maju 2018 r..
Zadanie opracowania "studium metropolitalnego" wynika wprost z ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim, natomiast zakres i sposób jego opracowania - określa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Zgodnie z obecnym brzmieniem tej drugiej ustawy, studium metropolitalne ma obejmować elementy niezbędne dla właściwego ukierunkowania polityki przestrzennej gmin członkowskich związku, ze względu na spójność przestrzenną i społeczno-gospodarczą obszaru metropolitalnego.
Zakres tego dokumentu powinien objąć m.in. zasady i obszary rozwoju systemów komunikacji, w tym dróg publicznych z podziałem na klasy i kategorie, infrastruktury technicznej oraz rozmieszczenie innych inwestycji celu publicznego o znaczeniu metropolitalnym.
Studium metropolitalne powinno też ujmować: zasady i obszary ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu, ponadregionalnych i regionalnych korytarzy ekologicznych, ochrony uzdrowisk oraz dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej; ustalenia wynikające z zasad rozwoju i ochrony tych obszarów, a także maksymalne powierzchnie przeznaczone pod zabudowę, z podziałem na rodzaje zabudowy oraz gminy.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.