- 25 września Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zamierza formalnie zainaugurować działalność będącej w budowie kopalni Bzie-Dębina. Pierwszy węgiel z tej kopalni spodziewany jest za 2-3 lata - poinformował we wtorek, 10 września, prezes spółki Włodzimierz Hereźniak.
Budowana z myślą o wydobyciu wysokiej jakości węgla koksowego kopalnia Bzie-Dębina będzie pierwszą nową kopalnią węgla kamiennego w Polsce od blisko 30 lat, po budowanej w latach 1979-1994 kopalni Budryk - dziś również wchodzącej w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
- 25 września będziemy oficjalnie otwierali kopalnię Bzie-Dębina - wydzieliliśmy ją ze struktur kopalni zespolonej (Borynia-Zofiówka-Jastrzębie - PAP) i ona formalnie zacznie funkcjonować jako osobny byt - powiedział we wtorek prezes Hereźniak, zastrzegając, że aby rozpocząć wydobycie węgla w kopalni Bzie-Dębina, potrzeba jeszcze wiele pracy i nakładów. Budowa nowej kopalni należy do priorytetów inwestycyjnych JSW.
Jak poinformował prezes, obecnie do prac w kopalni Bzie-Dębina skierowano sześć brygad górników; sukcesywnie będą tam przenoszeni kolejni pracownicy. Równolegle prowadzone będą prace na dole i na powierzchni, potrzebny będzie też drugi szyb.
- Dojście do węgla jest kwestią 2-3 lat - oszacował Hereźniak, uznając za prawdopodobne, że rozpoczęcie wydobycia - z wykorzystaniem wyrobisk prowadzących od strony kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie - nastąpi w końcu 2021 r.
Prezes JSW podkreślił, że uruchomienie i prowadzenie wydobycia węgla z głębokości ponad tysiąca metrów jest wielkim wyzwaniem technicznym oraz wyzwaniem w zakresie bezpieczeństwa pracy.
Kluczowa dla kopalni Bzie-Dębina była tegoroczna decyzja ministra środowiska o przyznaniu JSW koncesji na wydobywanie węgla ze złoża Bzie Dębina 1-Zachód. Od 11 lat firma ma już koncesję na sąsiednie złoże Bzie-Dębina 2-Zachód, gdzie zasoby węgla szacowane są na 114 mln t. W drugiej części złoża, na które koncesja została udzielona w tym roku, jest ok. 71,5 mln t węgla. Około 95 proc. zasobów w obu złożach Bzie-Dębina stanowi węgiel koksowy typu 35 - to najlepszy węgiel do produkcji koksu, osiągający najwyższe ceny.
Będąca w budowie kopalnia Bzie-Dębina na początku roku została wydzielona ze struktur kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Uruchomienie zakładu znacząco zwiększy zdolności produkcyjne JSW. Kopalnia ma docelowo dostarczać ok. 2,5 mln t węgla koksowego rocznie. Jej żywotność oceniana jest na co najmniej 30 lat.
Jak informowano wcześniej, strategia JSW zakłada zwiększenie wydobycia węgla w kopalniach spółki z ponad 15 mln t w roku ubiegłym do 18 mln t w roku 2030. Nawet 80 proc. wydobycia ma wówczas stanowić węgiel koksowy, w którym specjalizuje się JSW.
Tegoroczny plan JSW zakłada wydobycie węgla na poziomie powyżej 15 mln t; wiceprezes spółki Tomasz Śledź potwierdził we wtorek, że plan ten jest realizowany i zachowuje aktualność. W ostatnich tygodniach spółka uruchomiła cztery nowe ściany wydobywcze, zwiększając ich liczbę do 25. Na koniec roku w kopalniach JSW ma pracować 27 ścian. Udział węgla koksowego w wydobyciu ma przekroczyć 70 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.